| Autor: redakcja1

Import polskich towarów rolno-spożywczych w 2013 roku

W 2013 r. wartość importu artykułów rolno-spożywczych zwiększyła się do 14,2 mld euro, czyli o blisko 5% w porównaniu do roku poprzedniego, a w odniesieniu do 2004 r. import był 3,2 razy większy – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Import polskich towarów rolno-spożywczych w 2013 roku
Podobnie jak w przypadku eksportu najważniejszym partnerem w imporcie, jest Unia Europejska. W 2013 r. z krajów UE do Polski zakupiono towary o całkowitej wartości 11,7 mld euro w stosunku do 10,9 mld rok wcześniej, co daje wzrost o 7%. W ogólnej wartości przywozu towarów rolno-spożywczych do Polski, udział krajów członkowskich UE w 2013 r. wzrósł z 80% do 82%.
 
Sprowadzone do Polski produkty rolno-spożywcze przywożono przede wszystkim z Niemiec - 27% wartości całego importu. W minionym roku za nie zapłacono 3,8 mld euro i w odniesieniu do poprzedniego roku było to więcej o 7%. Spory udział w imporcie miały także Holandia - 11%, Belgia, Dania, Szwecja i Hiszpania - po blisko 5%.
 
W tym samym czasie zmalał przywóz z państw WNP. W analizowanym okresie wartość produktów zakupionych w krajach WNP spadła o 23% do 484 mln euro w stosunku do 628 mln euro rok wcześniej. W rezultacie, import z WNP stanowił 3,4% zakupionych produktów rolno-spożywczych w stosunku do 4,6% w 2012 r.
 
W ostatnich latach w wysyłce towarów rolno-spożywczych do Polski dominowały owoce, w tym przede wszystkim cytrusy i banany, warzywa, ziemniaki, żywiec oraz mięso wieprzowe, ryby, ziarno zbóż i przetwory, a także tłuszcze roślinne. W 2013 r. towarami o znaczącym udziale w polskim imporcie były również alkohole, kawa, herbata i kakao oraz makuchy i inne produkty paszowe.
 
Największy wzrost zanotowano w odniesieniu do importu żywca, przy czym w porównaniu z 2012 r. zarówno wolumen, jak i wartość przywozu zwiększyły się o 38,5%, artykułów mleczarskich - odpowiednio o 42% i 37% oraz ryb o 7% i 21%. Większy był również zakup warzyw z przetworami, wyrobów cukierniczych oraz soków. W przypadku soków, pomimo o 37% większego wolumenu, wartość importu utrzymała się na poziomie z 2012 r.
 
W 2013 r. ograniczono ilości sprowadzonego ziarna zbóż, nasion roślin oleistych i tłuszczów roślinnych, cukru, melasy, piwa oraz makuchów. Mniej za to sprowadzono mięsa drobiowego, przetworów zbożowo-mącznych i innych produktów paszowych czy ziemniaków, choć wartość tych produktów była istotnie większa niż w 2012 r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!