| Autor: redakcja1

Niezgłoszenie uboju zwierząt na użytek własny będzie karane

Niestety pomimo obowiązku informowania inspektorów weterynarii o planowanym uboju na użytek własny trzody chlewnej, bydła, owiec oraz kóz wielu gospodarzy tego nie robi, za co grozi im grzywna w wysokości do 2 tysięcy złotych.

Niezgłoszenie uboju zwierząt na użytek własny będzie karane
Jak wynika z danych, od stycznia bieżącego roku już kilkanaście osób zostało ukarane grzywną, chociaż już od dwóch lat mówi się o tymże obowiązku. Wielu z rolników prawdopodobnie obawia się przymusowego badania mięsa na obecność larw włośni spiralnych w mięsie wieprzowym. Nie trzeba jednak tego robić w przypadku jagnięciny i to właśnie brak informacji o uboju tego gatunku zwierząt jest najbardziej problematyczny.
 
Przy zgłoszeniu chęci dokonania uboju na użytek własny nie trzeba wypełniać dodatkowych dokumentów, a inspektorat nie może odmówić jego dokonania. Niemniej jednak należy zdeklarować utylizację pozostałości po uboju w zgodny z prawem sposób.
 
Poza tym władze weterynaryjne o niezgłoszonym uboju mogą dowiedzieć się po czasie i też nałożyć stosowną karę grzywnej. Tym bardziej, że ARiMR otrzymuje raporty, w których zawarta jest liczebność zwierząt, a gdy jest ich zbyt mało i nie ma na to właściwych dokumentów to wtedy zgłasza taki przypadek inspektora weterynarii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!