| Autor: redakcja1

Amerykanie podnoszą prognozę światowej podaży pszenicy

Skokowa redukcja prognoz zbiorów w sierpniu wspierała wzrosty giełdowych notowań pszenicy. Tym razem, we wrześniowym raporcie USDA pokazał trochę lepszy obraz światowego bilansu pszenicy.

Amerykanie podnoszą prognozę światowej podaży pszenicy
Eksperci USDA zrewidowali w górę stronę podażową bilansu, czyli produkcję i zapasy początkowe tego zboża na świecie, w dużo większym zakresie niż stronę popytową. Nadal jednak globalne zużycie pszenicy w sezonie 2021/22 szacowane jest znacznie powyżej poziomu produkcji.

Po publikacji raportu notowania pszenicy spadły w Chicago, osiągając swoje wielomiesięczne minima. W poniedziałek zboże to tanieje nadal.
 
Najnowsza prognoza USDA - sezon 2021/22:

Globalna produkcja pszenicy podniesiona została we wrześniu o 3,4 mln ton (m/m) do rekordowego poziomu 780,3 mln ton (+4,5% r/r).

Korekta w górę zbiorów (dotyczyła Australii, Chin, Indii i UE) z nawiązką zrekompensowała dalsze cięcie w Kanadzie (-1 mln ton do 23 mln ton) i Argentynie (-0,5 do 20 mln ton).

Jednocześnie utrzymano prognozy zbiorów na Ukrainie (rekordowe 33 mln ton) i w Rosji (72,5 mln ton).

Światowe zużycie pszenicy podniesione zostało o 3 mln ton (od sierpnia) do rekordowych 789,6 mln ton (+1,1% r/r), czyli zdecydowanie (9,4 mln ton) przekroczy poziom produkcji.

Oczekiwane zapasy końcowe pszenicy zwiększone zostały (w stosunku do sierpnia) o 4,2 mln ton do 283,2 mln ton, ale będą niższe rok do roku o 3,2%.


Tagi:
źródło: