| Autor: redakcja1

Rosja: Dobre wyniki tegorocznej produkcji zbożowej. Zbiory powyżej 100 mln ton

Do końca września br. Rosja praktycznie zakończyła kampanię żniwną. Tegoroczne zbiory są aktualnie oceniane na 100,9 mln ton, nieznacznie tylko mniej w odniesieniu do zeszłorocznych, ale o 22% powyżej przeciętnej z ostatnich pięciu lat – podaje FAMMU/FAPA.

Rosja: Dobre wyniki tegorocznej produkcji zbożowej. Zbiory powyżej 100 mln ton

Zbiory zbóż w Rosji

Produkcja pszenicy jest na poziomie bardzo podobnym do tego z 2014 roku, przy czym wzrost areału upraw zrównoważył skutek gorszych plonów. Z kolei w przypadku jęczmienia odnotowano 15% obniżkę zbiorów w skali roku. Dzięki zwiększeniu powierzchni i poprawie plonowania produkcja kukurydzy zwiększyła się o 15% do 13 mln ton.

 

Warunki pogodowe dla upraw zbóż ozimych są w przeważnie dobre, z wykluczeniem pewnych południowych rejonów kraju, gdzie obserwuje się suszę. Niemniej jednak w nadal jest nadzieja na poprawę pogody, a siewy w tych problematycznych rejonach mogą zostać wykonane do końca października. Jak wynika oficjalnych prognoz rządowych, obszar zbóż ozimych na zbiór w 2016 roku wyniesie 18 mln ha, a więc o 1 mln ha więcej w stosunku do ubiegłego roku.

 

Eksport zbóż z Rosji w sezonie 2015/2016 jest przewidywany na 30,2 mln ton, a więc nieznacznie tylko poniżej rekordu zaobserwowanego w poprzednim sezonie. Jednocześnie przewidywana sprzedaż zagraniczna jest o 45% większa względem średniej z ostatnich pięciu sezonów handlowych. Największy udział w rosyjskim wywozie ma pszenica – 74% w ujęciu ilościowym. Resztę stanowi jęczmień, kukurydza oraz żyto. Jak podało FAO rosyjskie zboża trafiają głównie na rynek Egiptu oraz Turcji.

 

W tym sezonie ceny w rosyjskiej wysyłce pszenicy konsumpcyjnej charakteryzuje trend zniżkowy. Dwa główne czynniki wpływają na jej utrzymywanie się: wysoka podaż, zwłaszcza po tegorocznym urodzaju oraz deprecjacja rubla. We wrześniu 2015 roku ceny eksportowe rosyjskiej pszenicy konsumpcyjnej kształtowały się w granicy o jedną trzecią mniejszej niż w analogicznym okresie sezon wcześniej.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!