Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosja: Dobre wyniki tegorocznej produkcji zbożowej. Zbiory powyżej 100 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Do końca września br. Rosja praktycznie zakończyła kampanię żniwną. Tegoroczne zbiory są...

Do końca września br. Rosja praktycznie zakończyła kampanię żniwną. Tegoroczne zbiory są aktualnie oceniane na 100,9 mln ton, nieznacznie tylko mniej w odniesieniu do zeszłorocznych, ale o 22% powyżej przeciętnej z ostatnich pięciu lat – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory zbóż w Rosji

Produkcja pszenicy jest na poziomie bardzo podobnym do tego z 2014 roku, przy czym wzrost areału upraw zrównoważył skutek gorszych plonów. Z kolei w przypadku jęczmienia odnotowano 15% obniżkę zbiorów w skali roku. Dzięki zwiększeniu powierzchni i poprawie plonowania produkcja kukurydzy zwiększyła się o 15% do 13 mln ton.

 

Warunki pogodowe dla upraw zbóż ozimych są w przeważnie dobre, z wykluczeniem pewnych południowych rejonów kraju, gdzie obserwuje się suszę. Niemniej jednak w nadal jest nadzieja na poprawę pogody, a siewy w tych problematycznych rejonach mogą zostać wykonane do końca października. Jak wynika oficjalnych prognoz rządowych, obszar zbóż ozimych na zbiór w 2016 roku wyniesie 18 mln ha, a więc o 1 mln ha więcej w stosunku do ubiegłego roku.

 

Eksport zbóż z Rosji w sezonie 2015/2016 jest przewidywany na 30,2 mln ton, a więc nieznacznie tylko poniżej rekordu zaobserwowanego w poprzednim sezonie. Jednocześnie przewidywana sprzedaż zagraniczna jest o 45% większa względem średniej z ostatnich pięciu sezonów handlowych. Największy udział w rosyjskim wywozie ma pszenica – 74% w ujęciu ilościowym. Resztę stanowi jęczmień, kukurydza oraz żyto. Jak podało FAO rosyjskie zboża trafiają głównie na rynek Egiptu oraz Turcji.

 

W tym sezonie ceny w rosyjskiej wysyłce pszenicy konsumpcyjnej charakteryzuje trend zniżkowy. Dwa główne czynniki wpływają na jej utrzymywanie się: wysoka podaż, zwłaszcza po tegorocznym urodzaju oraz deprecjacja rubla. We wrześniu 2015 roku ceny eksportowe rosyjskiej pszenicy konsumpcyjnej kształtowały się w granicy o jedną trzecią mniejszej niż w analogicznym okresie sezon wcześniej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.
 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.

  Dobre zbiory zbóż na półkuli północnej w 2017 r. skutkowały spadkiem globalnych cen zbóż w okresie żniw. Pomimo spadku były one jednak większe niż przed rokiem.
 • Unijny rynek zbóż w sezonie 2018/2019
 • Unijny rynek zbóż w sezonie 2018/2019

  Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż będą niższe niż w tym sezonie (też poniżej średniej) i wyniosą 304 mln ton (-0,8% rok do roku).
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski

  W 2017 roku eksport pszenicy z Polski był wyraźnie mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 2,8 mln t. Większość sprzedaży trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski.
 • Zimowe prace w lesie
 • Zimowe prace w lesie

  Wydawałoby się, że las zapadł w twardy, zimowy sen. Otóż nic bardziej mylnego, tętni życiem, a leśnicy mają ręce pełne roboty.
 • Niskie, ale stabilne ceny zbóż w 2017 roku
 • Niskie, ale stabilne ceny zbóż w 2017 roku

  2017 rok był już trzecim z rzędu charakteryzującym się relatywnie niskimi, choć wyższymi niż rok wcześniej, cenami skupu zbóż. Jest to w dużym stopniu związane z dużą podażą ziarna na...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl