| Autor: mikolaj

BGŻ: Liberalizacja handlu z Ukrainą nie wpłynie znacząco na rynek zbóż w UE

Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej (KE) dotyczącą jednostronnego, czasowego zniesienia ceł na większość importu z Ukrainy. Zdaniem analityków Banku BGŻ proponowana liberalizacja handlu nie wpłynie znacząco na sytuację na unijnym rynku zbóż.

BGŻ: Liberalizacja handlu z Ukrainą nie wpłynie znacząco na rynek zbóż w UE
Dnia 3 kwietnia br. Parlament Europejski zgodziÅ‚ sie na przedstawionÄ… przez KE propozycjÄ™ czasowego, jednostronnego zniesienia zdecydowanej wiÄ™kszoÅ›ci ceÅ‚ na import z Ukrainy. Przepisy te majÄ… obowiÄ…zywać do 1.11.2014 r. KE przewiduje, że do tego czasu może zostać podpisana i wejść w życie umowa stowarzyszeniowa z UkrainÄ… w części gospodarczej. Teraz projekt rozporzÄ…dzenia musi zostać przyjÄ™ty przez RadÄ™ Ministrów UE, czyli przedstawicieli rzÄ…dów krajów czÅ‚onkowskich.

Projekt rozporzÄ…dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zakÅ‚ada zniesienie ceÅ‚ na import 82% ukraiÅ„skich towarów rolnych i nisko przetworzonych towarów spożywczych. Część produktów uznanych za ”wrażliwe” wyÅ‚Ä…czona jest z reguÅ‚y caÅ‚kowitego zniesienia ceÅ‚. Dotyczy to m.in. zbóż, dla których ustanowiono kontyngenty bezcÅ‚owe nastÄ™pujÄ…cej wielkoÅ›ci:
- 950 tys. t ziarna pszenicy zwyczajnej oraz mÄ…ki, kasz, mÄ…czek i granulek;
- 250 tys. t ziarna jęczmienia oraz mąki i granulek;
- 400 tys. t kukurydzy oraz mÄ…ki, kasz, mÄ…czek, granulek i inaczej obrobionych ziaren;
- 4 tys. t owsa.

Jak dotychczas zdecydowana wiÄ™kszość eksportu zbóż z Ukrainy kierowana jest do innych regionów Å›wiata niż UE. Wysoki jest jedynie unijny import ukraiÅ„skiej kukurydzy. Jak wynika z danych USDA, w 2013 r. Ukraina wyeksportowaÅ‚a 12,7 mln t kukurydzy, 7,2 mln t pszenicy i 2,7 mln t jÄ™czmienia.

Z kolei z danych Eurostatu wynika, że UE zakupiła na Ukrainie 6,85 mln t kukurydzy, 0,09 mln t pszenicy oraz 0,01 mln t jęczmienia, co stanowiło odpowiednio 54%, 1% oraz 0,4% ukraińskiego eksportu.

JeÅ›li chodzi o import kukurydzy, to odbywa siÄ™ on gÅ‚ównie drogÄ… morskÄ… i kierowany jest przeważnie do krajów w poÅ‚udniowej, a także w mniejszym stopniu zachodniej części UE.

W 2013 r. ponad 2,4 mln t sprowadziła Hiszpania, a 1,2 mln t Włochy. Na kolejnych miejscach znajdowały się Holandia, Portugalia i Wielka Brytania. Polska znalazła się na 10. miejscu z wielkością 122 tys. t i udziałem w unijnym imporcie wynoszącym 1,8%.

UE już dziÅ› importuje znacznie wiÄ™ksze iloÅ›ci kukurydzy niż przewiduje planowany kontyngent. Zdaniem ekspertów Banku BGÅ» można zaryzykować stwierdzenie, że nowe przepisy w tej materii wiele nie zmieniÄ…. Ponadto, pomimo bliskoÅ›ci Polski do Ukrainy, nasz import stanowi bardzo znikomÄ… część unijnego.

Chociaż import ukraiÅ„skiej pszenicy do UE w 2013 r. byÅ‚ niewielki, w latach 2008-12 byÅ‚ duży i wynosiÅ‚ przeciÄ™tnie 1,6 mln t rocznie - czyli wiÄ™cej niż planowany kontyngent. Warto również wspomnieć, że UE sama eksportuje rekordowe iloÅ›ci pszenicy (prognoza KE na 2013/14: 26,5 mln t). W opinii analityków Banku BGÅ» ewentualny wzrost importu z Ukrainy o 1 mln t nie bÄ™dzie miaÅ‚ wiÄ™kszego wpÅ‚ywu na unijny rynek.


Tagi:
źródło: