| Autor: mikolaj

CBoT: Od początku tygodnia pszenica i kukurydza straciły po ok. 3% (11.06.2014)

We wtorek kontrakty na zboża amerykańskie (serie najbliższe) silnie traciły na wartości. Pszenica na CBoT, po 1% przecenie w poniedziałek, wczoraj straciła blisko 2%. Lipcowa seria na kukurydzę potaniała wczoraj 1,2% (-1,7% w poniedziałek).

CBoT: Od początku tygodnia pszenica i kukurydza straciły po ok. 3% (11.06.2014)

Na Matif kontrakty zamknęły się w sposób mieszany. Kukurydza i rzepak (najbliższe serie) zyskały odpowiednio 0,25 i 2,25 euro/t na zamknięciu wtorkowej sesji, podczas gdy pszenica potaniała o 0,5 euro/t.

Nadal obowiązuje trend spadkowy na rynku zbóż w Chicago. Duży potencjał do spadków ma kukurydza notowa na na CBoT. Zapowiadają się rekordowe zbiory w USA, dodatkowo Chiny wprowadziły ostatnio zakaz importu DDGS (podestylacyjny susz kukurydziany) pod pretekstem ochrony rynku przed GMO.

Wczoraj brazylijski CONAB podniósł swoją prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w tym kraju do 77,9 mln ton (2 wynik w historii). Jes to blisko 3 mln ton więcej niż w majowej prognozie USDA.


W USA (na południu) zaczęły się już zbiory pszenicy ozimej. Zaawansowanie sięga 9% areału (średnia dla tego terminu to 12%). Stan upraw pszenicy jarej w USA jest powyżej średniej w przeciwieństwie do odmian ozimych, które mocno ucierpiały z powodu suszy.

Australijskie oficjalne szacunki (ABARES) produkcji pszenicy opiewają na 24,8 mln ton, czyli tuż poniżej majowej prognozy USDA w wysokości 25,5 mln ton.

Rosyjski Instytut Badań Rynku Rolnego (IKAR) obniżył prognozę tegorocznej produkcji zbóż w Rosji w związku z pierwszymi oznakami uszkodzenia plantacji z powodu upalnej i suchej pogody w dolinie Wołgi i na Kaukazie. Jeszcze w zeszłym tygodniu IKAR podniósł swoją prognozę zbiorów zbóż o 1 mln ton do 96 mln ton, we wtorek obniżył szacunki do 93,5 mln ton. Prognozę produkcji pszenicy obniżono do 52-53 mln ton, w porównaniu z 54.5 mln ton w zeszłym tygodniu. Przypomnę w tym miejscu, że 2 lata temu rosyjska produkcja zbóż mocno ucierpiała z powodu suszy, co przełożyło się na gwałtowne wzrosty cen światowych w czerwcu i lipcu. Na Matif pszenica poszybowała w ciągu miesiąca (połowa czerwca do połowy lipca) o 35%. Jednak ten sam instytut IKAR dodał w komunikacie, że zapowiadana jest poprawa pogody.

Czytaj więcej o cenach zbóż


Dzisiaj późnym popołudniem ujrzą światło dzienne czerwcowe dane USDA z prognozą bilansu na rynkach rolnych.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: