Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny pszenicy w UE zbliżone do ubiegłorocznych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny pszenicy na świecie są aktualnie dużo mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem. Ceny...

Ceny pszenicy na świecie są aktualnie dużo mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem. Ceny w UE są z kolei porównywalne lub nawet nieco większe, co wynika ze znacznego osłabienia się unijnej waluty oraz wyraźnej zniżki produkcji - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny pszenicy

Globalny indeks cen pszenicy wyliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową (MRZ) w ubiegłym tygodniu (3-7.08) zmalał do poziomu 174 pkt., najniższego poziomu od maja 2010 r. Indeks liczony jest na podstawie cen odnotowanych w dziesięciu portach istotnych pod kątem światowego eksportu pszenicy, w tym jednym z UE (Rouen we Francji) odzwierciedla więc realne ceny dostaw w danym dniu. Jego zeszłotygodniowa wartość oznacza, że ceny były o 74 proc. wyższe niż 1.01.2000 r.
 
Jednakże w minionym tygodniu globalne ceny pszenicy były o 22 proc. mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem. Jednak jednocześnie ceny pszenicy w UE nie wykazują podobnego trendu zniżkowego. Jak wynika z najnowszych dostępnych danych KE, w przedostatnim tygodniu lipca (20-26.07) średnia cena pszenicy w UE, wynosząca 172 EUR/t była o 3 proc. większa niż rok wcześniej. Z kolei według notowań MRiRW pszenica konsumpcyjna w Polsce w ostatnim tygodniu lipca była średnio o 1 proc. tańsza niż przed rokiem. W pozostałych krajach unijnych ceny także były podobne do ubiegłorocznych. Pokazuje to, że zniżki cen globalnych na razie w bardzo nieznacznym stopniu dotykają unijnych producentów.

Słabe euro i niższe zbiory pszenicy w 2015 r.

Sytuacja w UE jest wyjątkowa z kilku przyczyn. Najważniejsze z nich to słabe euro oraz prognozy wyraźnego spadku produkcji w 2015 r.
 
Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, to w przedostatnim tygodniu lipca br. za euro płacono 1,09 dolara amerykańskiego, podczas gdy w analogicznym tygodniu w 2014 r. prawie 1,35. Oznacza to, że na przestrzeni roku unijna waluta straciła 19 proc. w stosunku do dolara. Innymi słowy, cena unijnej pszenicy wyrażona w dolarze zmniejszyła się w obrębie roku o 16 proc., podczas gdy ta sama cena wyrażona w euro wzrosła o 3 proc. Pokazuje to w jaki sposób osłabianie się euro eliminuje obniżki cen w UE wyrażone w miejscowej walucie, przy czym dotyczy to także złotego i ceny w Polsce.
 
W porównaniu do drugiego czynnika, MRZ spodziewa się zbiorów pszenicy w UE w br. w granicy 148,5 mln t, w tym także durum, a więc o 4,9 proc. mniej niż przed rokiem. W sumie na świecie produkcja ma zmaleć w znacznie mniejszym stopniu, bo o 1,5 proc. Gdyby z kolei policzyć tylko produkcję w pozostałych regionach świata, a więc bez UE, wówczas zniżka w odniesieniu do poprzedniego roku wynosi zaledwie 0,5 proc. Pokazuje to, że w odniesieniu do ubiegłego roku, pogorszenie zbiorów w UE jest znacznie wyraźniejsze niż średnio na świecie.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl