| Autor: mikolaj

Ceny pszenicy w USA spadły pod wpływem dobrych prognoz USDA (11.04.2014)

Kontrakty terminowe na zboża traciły na wartości w Chicago drugą sesję z rzędu. Do wspierającej spadki cen amerykańskiej pszenicy kwietniowej prognozy USDA doszły wczorajsze dane tygodniowe o podpisanych umowach eksportowych.

Ceny pszenicy w USA spadły pod wpływem dobrych prognoz USDA (11.04.2014)

W przypadku kukurydzy mieściły się one w dolnym zakresie oczekiwań natomiast dla pszenicy były poniżej oczekiwań. Poprawa pogody pomaga przyspieszyć zasiewy kukurydzy, a to stabilizuje ceny, które powinny rosnąć na wiadomość o dużym cięciu przez USDA amerykańskich zapasów końcowych. Pojawiły się także prognozy opadów deszczu w ten weekend i w kolejnym tygodniu na wielu obszarach upraw pszenicy ozimej objętych suszą. Należy pamiętać, że inwestorzy finansowi zajmują aktualnie rekordowo dużą długą pozycję netto w kukurydzy i soi na CBoT, czyli posiadają kupione wcześniej kontrakty i to oni odpowiadają za ostatnie wzrosty notowań.

Czytaj o kwietniowym raporcie USDA

W takiej sytuacji wystarczy bardzo niewiele, aby zaczęła się wyprzedaż powodująca równie szybkie spadki cen. Rynkiem narażonym szczególnie na przeceny jest soja notowana w Chicago. Jej rekordowo wysokie notowania powinny wpłynąć na silny wzrost areału zasiewów w USA (świadczą o tym ostatnie prognozy) co ma szansę przełożyć się na najwyższe w historii zbiory. Czy może być lepszy argument dla spekulantów (wywindowali notowania soi bazując na silnym popycie z Chin), do realizacji zysków i rozpoczęcia gry na „krótko”, czyli zarabiania na spadkach? Trwający konflikt rosyjsko-ukraiński ma dużo mniejsze przełożenie na rynek oleistych niż na rynek zbóż. Jeśli taki scenariusz będzie miał miejsce, dużo trudniej będzie oczekiwać na wzrosty cen zbóż. Nie trzeba chyba wspominać, że w przypadku przecen na rynku soi, przełożą się one bezpośredni na ceny rzepaku.

Na razie, do czwartkowego zamknięcia, na Matif kontrakty najbliższe na kukurydzę zyskują od początku tygodnia 3 euro/t, a pszenica niespełna 2 euro/t.  W Chicago amerykańska kukurydza pozostaje na poziomie zbliżonym do zamknięcia poprzedniego tygodnia, podczas gdy pszenica traci nieco ponad 1%.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Zmiany notowań od początku tygodnia (najbliższa seria futures, zamknięcie z 4-04 - zamknięcie z 10-04-2014):

  • Matif - pszenica (maj14): +0,85% (+1,75 euro/t); 208,25 euro/t;
  • Matif - kukurydza (czerwiec14): +2,2% (+4,0 euro/t); 188,25 euro/t;
  • Matif – rzepak (maj14): +1,65% (+6,75 euro/t);
  • Winnipeg – canola (maj 14): +3,4% (+15,3 cad/t); 469,5 cad/t;
  • CBoT – pszenica (maj14): -1,1% (-2,7 usd/t); 243,5 usd/t;
  • CBoT – kukurydza (maj14): -0,1% (-0,2 usd/t); 197,3 usd/t;
  • CBoT – soja (maj14): +0,6% (+3,2 usd/t); 544,9 usd/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!