| Autor: redakcja6

Ceny zbóż i produktów zbożowych w Polsce i Europie (IV 2014)

W kwietniu bieżącego roku ceny ziarna zbóż kształtowały się w Polsce na poziomie nieznacznie wyższym niż miesiąc wcześniej oraz niższym w porównaniu do kwietnia 2014 roku – czytamy w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego.

Ceny zbóż i produktów zbożowych w Polsce i Europie (IV 2014)
Zdaniem Wiesława Łopaciuka i Katarzyny Klimek z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, targowe ceny zbóż praktycznie pozostały na poziomie zbliżonym do cen marcowych. Natomiast w relacji rocznej uległy obniżeniu o około 18%.
 
W czwartym miesiącu bieżącego roku za polską pszenicę w skupie płacono 791,4 zł/tonę, a za żyto 605,5 zł/tonę. Z kolei średnie targowiskowe ceny pszenicy oscylowały na poziomie 901,5 zł/tonę, a żyta 683,5 zł/tonę. Spadła natomiast cena jęczmienia i owsa o odpowiednio 1,6% i 0,7%.
 
W przypadku unijnych notowań zbóż, obserwowana jest od jesieni 2013 roku tendencja wzrostowa, choć ceny są nadal niższe niż w poprzednim sezonie, przeciętnie o 19%. W stosunku do marca 2014 roku prawie wszystkie zboża były droższe od 1% do 12%.
 
Zdaniem specjalistów z IERiGŻ, największy poziom cen pszenicy odnotowany został w Niemczech, gdzie za tonę tego ziarna płacono 200 euro. Natomiast najmniej płacono w Czechach, bo 188 euro/tonę.

Na rynku krajowym ceny prawie wszystkich pasz w kwietniu bieżącego roku minimalnie spadły w porównaniu z marcem 2014 roku. Nieznacznie zwiększyła się cena mieszanki dla loch - o 0,5% i mieszanki dla tuczników - o 1,1%. W stosunku do marca 2013 roku ceny wszystkich pasz były niższe od 1 do 7%.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!