| Autor: redakcja1

Poznaj najlepiej plonujące odmiany kukurydzy w 2016 r.

W Polsce kukurydza jest drugą, zaraz po pszenicy najchętniej wybieraną rośliną do uprawy i zajmuje 1,2 mln ha. Tym bardziej, że z uwagi na większą wydajność, która w minionym roku wyniosła 6,87 t/ha (IERiGŻ PIB) zbierane jest o 30% więcej ziarna.

Poznaj najlepiej plonujące odmiany kukurydzy w 2016 r.
Charakterystyka odmian, które wydały plon powyżej średniej w grupie
  • ES Gallery  CCA jest odmianą mieszańcową pojedynczą (SC) z ziarnem typu Dent z grupy Tropical Dent. Cechuje się wysoką wydajnością bioetanolu, dobrą zdrowotnością roślin i ziarna. Poza tym jest mało podatna na wyleganie, a także w bardzo małym stopniu podatna na Fuzariozę.
  • DKC3623 jest wysoką odmianą mieszańcową dwuliniową (SC) z ziarnem typu Dent. zalecana jest uprawa na glebach od średnich do najlepszych. W różnych warunkach klimatycznych i glebowych plonowanie jest stabilne. W końcowej fazie dojrzewania ekspresowo oddaje wodę (DRY-DOWN). Przy wykorzystaniu na kiszonkę wysoki plon suchej masy z wysoką zawartością skrobi i dobrą strawnością włókna, tolerancja na fuzarium kolb i helminthosporium. Przy właściwej ilości wody poleca się siew na ziarno - 8,5 szt. rośliny/m2, a przy niedoborze - 7,5 szt/m2.
  • Herkuli CS CCA jest średniowysoką odmianą mieszańcową pojedynczą z ziarnem typu dent-flint. Ziarno wysokiej jakości doskonale nadaje się na kiszonkę dzięki wysokiej zawartości skrobi oraz bardzo dobrej strawność liści i łodyg, a także można ją przeznaczyć na biogaz i bioetanol. W 2014 roku odmiana ta uzyskała wynik 107 % wzorca i plon - 131,1 dt/ha. Imponująco wysokie plony ziarna nawet na słabszych stanowiskach. Posiada wysoką tolerancję na choroby z rodzaju Fusarium.
  • DKC3939 CCA jest średniopóźną odmianą mieszańcową; FAO 270-280; uprawianą na ziarno typu dent i bardzo wysokim plonowaniem. Wytwarza silny system korzeniowy przez co dobrze znosi okresowe niedobory wody, a także bardzo dobrze znosi stresowe warunki. Posiada wysoką tolerancją na fuzariozę kolb. Zaleca się ją do uprawy w południowej i centralnej Polsce.
  • DKC3969 jest średniopóźną odmianą; FAO 270-280; o ziarnie typu Dent, przeznaczoną do zbioru na ziarno. Ma bardzo wysoki poziom i stabilność plonowania w każdych warunkach.
  • Codigip jest odmianą mieszańcową dwuliniową (SC) odmiany CODIGIP; FAO 260; przeznaczoną do uprawy na ziarno. Posiada dobre wyniki w plonowaniu w okresie znacznego deficytu wody.
  • Ronaldinio jest wysoką odmianą (TC); FAO  Z 260 K 260; z typem ziarna flint-dent z przeznaczeniem na ziarno, kiszonkę, biogaz i grys. Posiada wysoki potencjał plonowania i szybko oddaje wodę. Poza tym jest odporna na wyleganie i toleruje choroby fuzaryjne. Odmiana ta jest jedną z najwyżej i najstabilniej plonujących odmian w zmiennych klimatycznie warunkach ostatnich ośmiu latach. Nie jest zbyt wymagająca w kwestii glebowych i ma wysoką tolerancję na suszę.


Tagi:
źródło: