| Autor: mikolaj

Copa-Cogeca: dobre zbiory zbóż w 2013 r. w UE-27

Copa-Cogeca opublikowała ostateczne szacunki dla sektora zbóż UE-27 na rok gospodarczy 2013-14, które potwierdzają dobre zbiory oraz wysoką jakość w 2013 r., gdzie zaobserwowano wzrost o 4,5%.

Copa-Cogeca: dobre zbiory zbóż w 2013 r. w UE-27
Kwestię tę omówiono podczas posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca. Przemawiając po posiedzeniu, przewodniczący grupy roboczej, Max Schulman z Finlandii powiedział:

- Z danych wynika, że produkcja zbóż w UE-27 wzrosła o 4,6% w stosunku do roku ubiegłego. Jakość jest wysoka.

W szczególności oczekuje się, że produkcja pszenicy zwyczajnej wzrośnie o 6,9% i osiągnie 135,8 mln ton w tym roku. Produkcja jęczmienia wzrośnie o 6%, a kukurydzy o 0,4%.

- Wydaje się, że zasiewy zbóż ozimych również odbyły się w korzystnych warunkach, aczkolwiek zboża mogą jeszcze wymarznąć, więc jest zbyt wcześnie by przedstawić jakieś dokładne prognozy.  Dopiero w marcu rolnicy będą w stanie bliżej określić powierzchnię upraw - zauważa Max Schulman.

Na posiedzeniu grupy doradczej w Komisji Europejskiej poruszono również kwestię szkodnika diabrotica. Copa-Cogeca powtórzyła apel o zniesienie aktualnie obowiązujących ograniczeń transportu kukurydzy w Europie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!