| Autor: redakcja1

Duże wzrosty cen zbóż na giełdach (3-7.03.2014)

W tym tygodniu notowania zbóż na unijnych i amerykańskich giełdach rosły. Pszenica w najbliższym kontrakcie na Matif podrożała przez ostatni tydzień o 3,2% do 208,3 euro/t, a kukurydza o 2,7% do 182,2 euro/t – podaje FAMMU/FAPA.

Duże wzrosty cen zbóż na giełdach (3-7.03.2014)
Jeszcze większe zwyżki miały miejsce na amerykańskich giełdach. Tutaj notowania kukurydzy w kontrakcie marcowym zwiększyły się w obrębie tygodnia o 8,4% dochodząc do 191,2 USD/t, a pszenicy – o 10,2% do 235,7 USD/t.
 
Do najważniejszych czynników powodujących ostatnie spadki notowań giełdowych zbóż w kontraktach terminowych należy zaliczyć:
  • nasilający się niepokój o ewentualne zakłócenia w eksporcie ziarna z Ukrainy w niedługim czasie czasie,
  • utrzymujące się wysokie tempo unijnego eksportu zbóż,
  • nad wyraz dobre wyniki amerykańskiego wywozu pod koniec lutego 2014 roku,
  • doniesienia o nie najlepszej kondycji pszenicy ozimej w Ameryce,
  • możliwe negatywne korekty zbiorów soi i kukurydzy w krajach Ameryki Południowej.
Głównym czynnikiem wspierającym obecnie ceny zbóż jest niestabilna sytuacja polityczna na Ukrainie. Nasilające się obawy o wystąpienie ewentualnych zakłóceń w eksporcie powodują wstrzymywanie się firm handlowych z zawieraniem nowych kontraktów. Stare umowy są nadal realizowane i wysyłka zbóż z ukraińskich portów na Morzu Czarnym, nawet z tych położonych na Krymie, póki co przebiega bez większych problemów. Dodatkowym utrudnieniem jest słabnąca hrywna. Deprecjacja ukraińskiej waluty sprawia, że producenci niezbyt chętnie sprzedają teraz ziarno handlowcom, gdyż czekają na poprawę sytuacji rynkowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!