| Autor: redakcja1

Duże wzrosty cen zbóż na giełdach (3-7.03.2014)

W tym tygodniu notowania zbóż na unijnych i amerykańskich giełdach rosły. Pszenica w najbliższym kontrakcie na Matif podrożała przez ostatni tydzień o 3,2% do 208,3 euro/t, a kukurydza o 2,7% do 182,2 euro/t – podaje FAMMU/FAPA.

Duże wzrosty cen zbóż na giełdach (3-7.03.2014)
Niezwykle ważnym czynnikiem wzrostowym dla unijnego rynku jest intensywny eksport. Jak podała KE w ostatnim miesięcznym raporcie, w sezonie 2013/2014 Unia może wysłać rekordową ilość zbóż – nawet 37,2 mln ton, w tym pszenicy zwyczajnej nawet 26 mln ton.
 
Według najświeższych danych KE, w dalszym ciągu unijna wysyłka pszenicy do krajów trzecich utrzymuje się na wysokim poziomie. W tym tygodniu wydano licencje na wywóz 563 tys. ton tego gatunku. W bieżącym sezonie dotychczasowy eksport pszenicy miękkiej z UE osiągnął blisko 20,8 mln ton, czyli był o 52% wyższy niż w tym samym okresie sezon wcześniej.
 
Ostatni tydzień lutego 2014 roku przyniósł również wzrost sprzedaży zagranicznej zbóż z USA. Dotyczyło to przede wszystkim kukurydzy. Amerykański eksport tego gatunku w rozpatrywanym tygodniu przekroczył 1,5 mln ton, a zatem było to sporo powyżej oczekiwań handlowców i analityków.
 
Do obecnych wzrostów cen zbóż przyczynić się może nie najlepsza kondycja ozimej pszenicy w USA. Jak wynika z ostatniego oficjalnego raportu o stanie upraw pszenicy ozimej, w stanie Kansas kondycja tylko 34% zasiewów pszenicy była oceniana dobrze lub bardzo dobrze. Pogorszyły się także oceny stanu upraw w Nebrasce i w Teksasie.
 
Prognozy zbiorów zbóż w Unii w sezonie 2014/2015 są jednak w dalszym ciągu optymistyczne. Jak podaje KE, całkowita unijna produkcja zbożowa ma wynieść 301,3 mln ton w stosunku do 301,8 mln ton w poprzednim sezonie. Niewielki wzrost zbiorów jest spodziewany w przypadku pszenicy miękkiej – 134,7 mln ton w odniesieniu do 134,3 mln ton sezon wcześniej. Unijny bilans zbóż w Unii w nadchodzącym sezonie wygląda więc dobrze, chociaż na poziom zapasów pszenicy będzie miał wpływ niewątpliwie imponujący eksport.
 
Za główny czynnik wzrostu cen zbóż mający aktualnie największy wpływ na rynek należy uznać brak stabilności politycznej Ukrainy. Kraj ten od kilku sezonów umocnił znacznie swoją pozycję wśród najważniejszych dostawców zbóż na świecie. Ewentualne perturbacje w ukraińskiej wysyłce w kolejnej części sezonu są więc istotnym bodźcem dla pozostałych uczestników rynku do podwyższania cen eksportowych. Nawet w przypadku, gdy rzeczywista sytuacja rynkowa bazująca na światowym bilansie zbożowym nie usprawiedliwiałaby aż tak sporych wzrostów.
 
Zdaniem IGC zarówno bilans zbożowy w sezonie 2013/2014, jak i prognozy na przyszły sezon są nadal dobre. Pierwsze szacunki dotyczące zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2014/2015 ukazują 2% zniżkę produkcji pszenicy do 694 mln ton. W dalszym ciągu taki wynik globalnej produkcji tego gatunku należałoby uznać za relatywnie wysoki, czyli o 6% większy od zbiorów z sezonu 2012/2013. zniżka plonów jest spodziewana również w odniesieniu do pozostałych gatunków zbożowych, jak kukurydzy, jęczmienia oraz rzepaku. W następnym sezonie globalna produkcja kukurydzy będzie jednak tylko o 1% mniejsza od rekordowego wyniku osiągniętego w sezonie 2013/2014 i wyniesie 949 mln ton. Niemniej jednak taką produkcję w skali świata należ uznać za bardzo wysoką.


Tagi:
źródło: