| Autor: redakcja11

Duży spadek eksportu kukurydzy, owsa i pszenicy z Polski w 2016 r.

W dwóch pierwszych miesiącach 2016 r. zanotowano znacznie mniejszy eksport zbóż niż przed rokiem. Szczególnie duże spadki dotyczyły kukurydzy, owsa i pszenicy - podają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Duży spadek eksportu kukurydzy, owsa i pszenicy z Polski w 2016 r.

Eksport zbóż z Polski

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Finansów (za MriRW) w styczniu i lutym 2016 r. eksport głównych rodzajów zbóż (CN 1001-1005) wyniósł 798 tys. t i był o 28% (306 tys. t) niższy niż w tym samym okresie przed rokiem. Wartość tego eksportu wyniosła 639 mln zł czyli o 31% niższa niż rok wcześniej.

Do spadku eksportu zbóż najbardziej przyczyniła się mniejsza sprzedaż za granicę pszenicy. Łącznie wyniosła ona 642 tys. t wobec 919 tys. t w dwóch pierwszych miesiącach 2015 r. Oznacza to zmniejszenie wolumenu eksportu o 277 tys. t a więc o 30%. Co ważniejsze, w tym samym czasie o 4% obniżyła się przeciętna cena jednostkowa eksportowanego ziarna pszenicy. Na początku bieżącego roku wynosiła ona 811 zł/t, podczas gdy rok wcześniej 844 zł/t.

Z kolei jeśli chodzi o strukturę geograficzną polskiego eksportu pszenicy, to jest ona dosyć zmienna. W dwóch pierwszych miesiącach obecnego roku na pierwsze miejsce wśród odbiorców wysunął się Egipt, do którego wypłynęło z Polski 120 tys. t ziarna, co było wielkością o 3% większą niż przed rokiem. Zaraz po nim są Niemcy z wielkością 119 tys. t, choć w przypadku tego kraju oznacza to spadek wobec wyniku sprzed roku o 42%. Na trzecim miejscu pojawiła się nieoczekiwanie RPA, do której trafiło w analizowanym czasie 81 tys. t polskiej pszenicy. Dopiero na czwartym miejscu z wielkością importu 63 tys. t uplasowała się Arabia Saudyjska, która w 2014 r. była głównym partnerem Polski. Największe obniżenie importu z Polski (o 179 tys. t) i spadek z pierwszej na ósmą pozycję zanotowało Maroko. Porównując całą pierwszą dziesiątkę odbiorców, zauważymy, że występuje w niej aż sześć krajów afrykańskich, dwa europejskie, jeden z Bliskiego Wschodu oraz jeden z Karaibów.

 

Eksport kukurydzy z Polski
 

Dużą redukcję eksportu zanotowano również w przypadku kukurydzy. Jej wywóz za granicę wyniósł tylko 56 tys. t i był o 44% (44 tys. t) niższy niż na początku minionego roku. W strukturze geograficznej zaznacza się dominująca pozycja Niemiec, do których trafia aż 84% kukurydzy z Polski. Eksport do naszego zachodniego sąsiada w dwóch pierwszych miesiącach tego roku wyniósł 47 tys. t i był prawie o połowę niższy niż rok temu.
 

Eksport owsa z Polski
 

Spadek sprzedaży zagranicznej wystąpił również w przypadku owsa, którego zbiory w zeszłym roku były niewielkie. Jego eksport wyniósł zaledwie 11 tys. t i był tym samym o 44% niższy niż przed rokiem. Wywóz dwóch ważnych rodzajów zbóż w analizowanym okresie był wyższy niż rok wcześniej. Jednym z nich jest żyto, którego eksport w miesiącach styczeń-luty 2016 roku wyniósł 58 tys. t i był o 6% wyższy niż rok wcześniej.

Natomiast zbożem, którego eksport wzrósł najbardziej, jest jęczmień. Jego sprzedaż za granicę wyniosła 30 tys. t, co dało wielkość aż o 166% wyższą niż rok wcześniej.Tagi:
źródło: