| Autor: mikolaj

FAO podwyższa prognozy dla światowej produkcji zbożowej

FAO podwyższyło wcześniejszą prognozę zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2015/16 do 2,54 mld ton, tj. o 13,8 mln ton więcej w porównaniu z lipcem br., jednak w dalszym ciągu o 21 mln ton (0,8%) poniżej rekordu z 2014 roku. Oznacza to jednak w dalszym ciągu niższy poziom globalnej produkcji zbożowej niż sezon wcześniej.

FAO podwyższa prognozy dla światowej produkcji zbożowej

Zbiory zbóż

Korekta ta odzwierciedla poprawę prognoz dla pszenicy i ryżu, wynikające z lepszych warunków pogodowych w takich krajach jak: Argentyna, Brazylia i USA. Poza tym spodziewany wzrost zbiorów kukurydzy na kontynentach obu Ameryk z nadwyżką zrekompensuje spodziewane gorsze zbiory w Unii Europejskiej związane ze skutkami suszy.

Jak podaje FAMMU/FAPA, prognozowane zbiory zbóż paszowych zostały skorygowane w górę o 7,5 mln ton do 1 311 mln ton. Jest to jednak w dalszym ciągu o 19,9 mln ton (1,5%) mniej niż w 2014 roku.

Zbiory pszenicy na poziomie 728 mln ton

Zbiory pszenicy na półkuli północnej zbliżają się ku końcowi. Obecna prognoza dla produkcji tego gatunku na świecie wynosi 728 mln ton i jest o 5 mln ton wyższa w porównaniu z poprzednią. Dobre wyniki produkcji w UE, Rosji, na Ukrainie (i prognozowane w Australii) z nadwyżką zrekompensowały gorsze zbiory w Kanadzie (skutek suszy). W bieżącym sezonie produkcja pszenicy w skali globlanej będzie jednak o 4,6 mln ton (0,6%) poniżej rekordu z 2014 roku.

Zbiory ryżu powyżej 500 mln ton

W niewielkim stopniu poprawiły się również perspektywy dla produkcji ryżu – o 1,3 mln ton. Obecna prognoza zbiorów tego gatunku wynosi 501 mln ton, tj. o 3,6 (0,7%) powyżej wyniku z poprzedniego sezonu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!