| Autor: redakcja1

Faza pierwszego kolanka w pszenicy

O czym warto pamiętać aby zadbać jak najlepiej o nasze zboża? Faza pierwszego kolanka w pszenicy (BBCH31) jest dość istotna. Dlaczego? O to zapytaliśmy Krzysztofa Bzdęgę z firmy Chemirol.

Regulacja wzrostu, ochrona fugnicydowa, nawożenie mikroelementami oraz regulacja zachwaszczenia. Ich pełne działanie zależne jest od wykonania zabiegu w odpowiedniej fazie. Dlatego najpierw należy sprawdzić na jakim etapie rozwoju są uprawy.

- Na plantacjach pszenicy zasianej w optymalnym terminie mamy obecnie fazę strzelania w źdźbło. Mówiąc precyzyjniej, fazę pierwszego kolanka BBCH31. W celu potwierdzenia warto wyrwać roślinę i na pędzie głównym - tym największym spróbować wykryć palcem zgrubienie, a najlepiej przeciąć wzdłuż źdźbło. Następnie mierzymy pierwszy jasnozielony odcinek - międzywęźle, pomiędzy węzłem krzewienia a ciemnymi prążkami. Jeżeli ma on długość minimum 1 cm, a wyżej położone międzywęźle mniej niż 2 cm, to jest to właśnie faza pierwszego kolanka - wyjaśnia Krzysztof Bzdęga z firmy Chemirol.

Jest to idealny moment do wykonania zabiegu fugnicydowego T1, a jego najważniejszym zadaniem jest zahamowanie i zwalczanie chorób, które rozwijały się od początku wzrostu rośliny uprawnej oraz zapobieganie i ochrona przed atakiem następnych patogenów chorobotwórczych.

- W tym czasie zabezpieczamy zboża przed takimi chorobami jak zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, łamliwość podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy, rdze liści, plamistość siatkowa liści jęczmienia czy też rynchosporiozy - zwraca uwagę Krzysztof Bzdęga i dodaje - warto łączyć kilka substancji aktywnych tworząc mieszaniny zbiornikowe, które odpowiednio dobrane uzupełnią, uzupełniają się zwalczając szerszą paletę chorób. Przykładem takiego rozwiązania jest metrafenon, poksykonazol i propikonazol zawarte w preparatach Ceando 183SC oraz Propiko 250EC. Pamiętajmy o tym, że warunkiem dobrego działania kolejnych zabiegów wykonanych w późniejszym terminie, T2 bądź T3 jest prawidłowo wykonany zabieg T1 - przestrzega ekspert.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: