Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Giełdowy rynek futures zbóż. Tygodniowe przeceny robią wrażenie (19.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym dniu tygodnia pszenica na Matif odbiła minimalnie, bo 0,25 euro w górę do 199,25...

W minionym dniu tygodnia pszenica na Matif odbiła minimalnie, bo 0,25 euro w górę do 199,25 euro/t. Jednak w całym tygodniu europejski kontrakt na pszenicę z nowych zbiorów (listopad-14) potaniał o 8 euro/t ok. 4%. Także kukurydza na Matif traciła na wartości z podobną siłą. Piątek zamknęła spadkiem o 0,5 euro a cały tydzień o blisko 7 euro do 177,5 euro/t (seria czerwcowa).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jeszcze większe przeceny miały miejsce za oceanem i to one pociągnęły za sobą rynek europejski. Na giełdzie w Chicago pszenica i kukurydza w lipcowych seriach potaniały odpowiednio o ok. 7% i 5%. Presję spadkową na ceny zbóż wywierają dobre prognozy tegorocznych zbiorów na świecie (prognoza USDA z 9-go maja) oraz poprawa pogody w USA. Na obszarach upraw pszenicy ozimej dotkniętych suszą pojawiły się w ub. tygodniu deszcze. Cieplejsza pogoda umożliwiła również nadrobienie zaległości w zasiewach kukurydz i soi.

Egipt, który zwykle nie kupuje o tej porze roku, skorzystał ze spadku cen i nabył w piątek 60 tys. ton pszenicy ukraińskiej. W Argentynie zbiory kukurydzy się opóźniają. Ich zaawansowane sięga 30% w porównaniu do 28% w zeszłym tygodniu i aż 46% w zeszłym roku. Większość argentyńskiej produkcji będzie dostępna na rynku światowym dopiero późnym latem.

Zachowanie się inwestorów finansowych na CBoT

Z piątkowego raportu CFTC wynika, że w tygodniu kończącym się 13-go maja inwestorzy finansowi sprzedawali (netto) na CBoT kontrakty na kukurydzę i soję i praktycznie przestali kupować na amerykańską pszenicę. Nadal jednak grupa ta posiada niebezpiecznie dużo kupionych kontraktów szczególnie w soi i kukurydzy.  Najprawdopodobniej cześć długich pozycji została zamknięta w ubiegłym tygodniu po 13.05.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2 3

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl