| Autor: mikolaj

Giełdowy rynek futures zbóż. Tygodniowe przeceny robią wrażenie (19.05.2014)

W minionym dniu tygodnia pszenica na Matif odbiła minimalnie, bo 0,25 euro w górę do 199,25 euro/t. Jednak w całym tygodniu europejski kontrakt na pszenicę z nowych zbiorów (listopad-14) potaniał o 8 euro/t ok. 4%. Także kukurydza na Matif traciła na wartości z podobną siłą. Piątek zamknęła spadkiem o 0,5 euro a cały tydzień o blisko 7 euro do 177,5 euro/t (seria czerwcowa).

Giełdowy rynek futures zbóż. Tygodniowe przeceny robią wrażenie (19.05.2014)

Jeszcze większe przeceny miały miejsce za oceanem i to one pociągnęły za sobą rynek europejski. Na giełdzie w Chicago pszenica i kukurydza w lipcowych seriach potaniały odpowiednio o ok. 7% i 5%. Presję spadkową na ceny zbóż wywierają dobre prognozy tegorocznych zbiorów na świecie (prognoza USDA z 9-go maja) oraz poprawa pogody w USA. Na obszarach upraw pszenicy ozimej dotkniętych suszą pojawiły się w ub. tygodniu deszcze. Cieplejsza pogoda umożliwiła również nadrobienie zaległości w zasiewach kukurydz i soi.

Egipt, który zwykle nie kupuje o tej porze roku, skorzystał ze spadku cen i nabył w piątek 60 tys. ton pszenicy ukraińskiej. W Argentynie zbiory kukurydzy się opóźniają. Ich zaawansowane sięga 30% w porównaniu do 28% w zeszłym tygodniu i aż 46% w zeszłym roku. Większość argentyńskiej produkcji będzie dostępna na rynku światowym dopiero późnym latem.

Zachowanie się inwestorów finansowych na CBoT

Z piątkowego raportu CFTC wynika, że w tygodniu kończącym się 13-go maja inwestorzy finansowi sprzedawali (netto) na CBoT kontrakty na kukurydzę i soję i praktycznie przestali kupować na amerykańską pszenicę. Nadal jednak grupa ta posiada niebezpiecznie dużo kupionych kontraktów szczególnie w soi i kukurydzy.  Najprawdopodobniej cześć długich pozycji została zamknięta w ubiegłym tygodniu po 13.05.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!