| Autor: mikolaj

Giełdy: Kontynuacja spadków po obu stronach Atlantyku (3.06.2014)

Najbliższe serie kontraktów (z wyjątkiem kukurydzy na CBoT) straciły w poniedziałek na wartości od 0,5 do 1,1%. Na giełdowym rynku zbóż wszechobecny jest trend spadkowy (kolejne lokalne szczyty i dołki położone są coraz niżej). Notowania kontraktów podążają w kierunku długoterminowych minimów ze stycznia tego roku. Niektóre z nich, np. pszenica paszowa na giełdzie Life w Londynie, już te minima osiągnęły.

Giełdy: Kontynuacja spadków po obu stronach Atlantyku (3.06.2014)

W USA panuje korzystna pogoda dla upraw kukurydzy i pszenicy jarej. W poniedziałek publikowane były ważne cotygodniowe raporty w USA. USDA poinformował, że już 95% areału amerykańskiej kukurydzy zostało zasiane (średnia z 5 lat to 94%). Z tego wzeszło 80% (wynik równy średniej 5-letniej). Pierwsza ocena kondycji upraw kukurydzy okazała się dużo lepsza od oczekiwań rynkowych. USDA poinformował, że 76% areału kukurydzy jest w stanie bardo dobrym i dobrym – wynik najlepszy od 2007 roku.

Także w przypadku pszenicy jarej farmerzy całkowicie nadrobili opóźnienia w zasiewach, osiągając wynik 79% planowanego areału na koniec ubiegłego tygodnia. Mimo ostatnich opadów kondycja upraw pszenicy ozimej nie zmieniła się w minionym tygodniu.

Kolejne dane na temat tygodniowych wysyłek eksportowych potwierdziły utrzymywanie się wysokiego tempa amerykańskiego eksportu zbóż w końcówce sezonu.

Inne wiadomości:

Ukraina wyeksportowała od początku sezonu (do teraz) 31,4 mln ton zbóż. Jest to wzrost o 42% ro do roku. W tym wyeksportowano 20 mln ton kukurydzy, 9 mln ton pszenicy i 2,3 mln ton jęczmienia. Do końca sezonu (koniec czerwca) eksport sięgnie 32 mln ton. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom ukraińscy rolnicy zrealizują w całości zasiewy zaplanowane na 2014 rok. Idealne wręcz warunki dla rozwoju roślin wiosną dają szansę na zrekompensowanie zakładanych mniejszych nakładów. Pojawiają się już prognozy lokalnych analityków mówiące o powtórzeniu rekordowych zbiorów w tym roku.

Ministerstwo Rolnictwa Kazachstanu poinformowało, że kraj ten wyeksportował 8,21 mln to zbóż w tym sezonie (1 lipca do 30 maja). Jest to wzrost o 27% w porównaniu do 6,46 mln ton rok temu. Wysiewy zbóż jarych zostały zrealizowane w 74% planowanego areału.

Czytaj więcej o cenach zbóż


Rosyjskie wysiewy zbóż jarych są bardzo zaawansowane. Obsiano już 87% pszenicy,  90% jęczmienia i 96% kukurydzy. Rosyjski eksport od początku sezonu wynosi obecnie 17,8 mln ton pszenicy, 3,8 mln ton kukurydzy i 2,4 mln ton jęczmienia.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!