| Autor: redakcja1

Idealna pogoda dla zasiewów zbóż jarych na Ukrainie

Jak podaje firma doradcza UkrAgroConsult, zasiewy zbóż jarych na Ukrainie cały czas trwają, a warunki pogodowe dla siewów zbóż jarych są idealne – informuje FAMMU/FAPA.

Idealna pogoda dla zasiewów zbóż jarych na Ukrainie
Ponadto kondycja większości upraw ozimych jest oceniana dobrze lub bardzo dobrze. Wpływa to na podniesienie prognoz tegorocznej produkcji zbożowej kraju. Według niezależnych analityków, mogą one osiągnąć 59-60 mln ton ziarna.
 
W minionym miesiącu Ministerstwo Rolnictwa, szacowało tegoroczny obszar upraw kukurydzy na Ukrainie na 5,1 mln ha wobec 4,9 mln ha rok wcześniej. Areał upraw pszenicy oceniana była na 6,4 mln ha w stosunku do 6,6 mln ha w ubiegłym roku. Całkowity areał przeznaczony pod zasiewy zbóż był prognozowany na 16,5 mln ha, w tym 8,6 mln ha pod zasiewy zbóż ozimych. Jednakże dotychczasowe zasiewy zbóż jarych zostały wykonane w bardzo małym stopniu. Obsiano 106 tys. ha, co stanowi 1,2% planowanej powierzchni zbóż jarych.
 
O ile na pogodę ukraińscy rolnicy nie mogą narzekać, to sporym problemem dla niektórych z nich mogą okazać się kwestie finansowe. Jak poinformował ukraiński minister rolnictwa, gospodarze potrzebują dodatkowych środków, łącznie około 860 mln USD by dokończyć zasiewy zbóż jarych.
 
Tymczasem banki często odmawiają udzielania kredytów. Może to przełożyć się na wybór przez producentów tańszych upraw jak jęczmienia czy słonecznika zamiast kukurydzy. Póki co, ewentualne trudności z finansowaniem zasiewów nie zostają jednak uwzględnianie w prognozach.
 
Poza tym obawy budzi również polityczna niestabilność i ostatnie wydarzenia na Krymie. Obecna sytuacja w tym regionie jest na tyle napięta, że większość obszaru półwyspu może nie zostać obsiana zbożami. W 2013 r. produkcja zbożowa Krymu stanowiła około 1,2% ukraińskiej produkcji zbóż. W minionym roku areał zasiewów zbóż w tym regionie wynosił 480 tys. ha.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!