| Autor: redakcja1

IGC: Zbiory zbóż wyniosą 2 026 mln ton

W raporcie z końca czerwca br. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) skorygowała w górę wcześniejsze prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2016/2017 o 10 mln ton do 2 026 mln ton.

IGC: Zbiory zbóż wyniosą 2 026 mln ton
Jak zauważa FAMMU/FAPA, obfite opady deszczu odnotowywane w ostatnich miesiącach poprawiły warunki i perspektywy dla upraw pszenicy i jęczmienia w wielu rejonach, a przede wszystkim w Europie, krajach zaliczanych do WNP oraz na kontynencie Ameryki Północnej.
 
Niemniej jednak, pojawiają się pewne obawy odnośnie jakości ziarna z tegorocznych zbiorów. Pomimo ostatnich dodatnich korekt światowe zbiory pszenicy i jęczmienia w tym sezonie będą mniejsze niż sezon wcześniej. Zniżki te zostaną jednak z nadwyżką zrekompensowane wysokimi zbiorami kukurydzy.
 
Prognozy globalnej konsumpcji zbóż w sezonie 2016/2017 zostały tylko minimalnie zwiększone do 2 010 mln ton. Obfita podaż i atrakcyjne ceny powinny wpłynąć na wyższe zużycie paszowe pszenicy i jęczmienia.
 
Warto odnotować wzrost prognozy zapasów końcowych zbóż o 9 mln ton do 482 mln ton, czyli o 15 mln ton więcej niż w zeszłym sezonie. Zapasy zbóż zwiększą się m.in. w krajach zaliczanych do głównych dostawców oraz w Chinach.
 
Globalny eksport zbóż w tym sezonie ma być trochę mniejszy niż sezon wcześniej. Oczekiwany jest przede wszystkim spadek zakupów ze strony Chin, z uwagi na działania rządu tego kraju zmierzające do większego wykorzystania rodzimych zasobów kukurydzy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!