| Autor: redakcja1

Inwestorzy finansowi grają pod nasilenie się konfliktu rosyjsko–ukraińskiego z docelowym podziałem Ukrainy? (17.03.2014)

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły bardzo silne wzrosty notowań kontraktów terminowych na pszenicę w Stanach Zjednoczonych. Już na początku lutego niepokój o kondycję amerykańskiej pszenicy ozimej wpłynął na zmianę trwającego 1,5 roku trendu spadkowego na wzrostowy.

Inwestorzy finansowi grają pod nasilenie się konfliktu rosyjsko–ukraińskiego z docelowym podziałem Ukrainy? (17.03.2014)
Nieco wcześniej zakończyły się trwające porównywalnie długo spadki na rynku kukurydzy. Dodatkowo najtańsze od 3,5 roku zboża zachęcały do robienia zakupów przez globalnych importerów. Był to także doskonały czas do zabezpieczania na giełdzie przyszłych tanich zakupów przez przetwórców. Kapitał spekulacyjny zaczął zajmować długie pozycje w kukurydzy, jednocześnie realizując zyski z pszenicy, co przekładało się na wzmożone zakupy kontraktów terminowych. To wszystko spowodowało około 10% falę wzrostów notowań pszenicy i kukurydzy na giełdzie w Chicago w lutym. Z początkiem marca, wraz z zajęciem Krymu przez wojska rosyjskie i bardzo prawdopodobnym przyłączeniem go do Rosji, wzrosty, głównie pszenicy nasiliły się. Na giełdzie w Chicago od początku marca pszenica podrożała o 15%, w tym o 7% w ostatnim tygodniu. W tym samym czasie amerykańska kukurydza zyskała na wartości 5% w lutym i kolejne 5% w ciągu dwóch tygodni marca.
 
Najnowszy raport CFTC (amerykańskiej komisji nadzorującej rynek futures) pokazał, że trwa napływ kapitału spekulacyjnego na giełdowy rynek zbóż. Widoczne jest to doskonale na przykładzie giełdy w Chicago, gdzie w ciągu ostatniego tygodnia inwestorzy finansowi powiększyli swoją pozycję długą netto w kukurydzy o 50 tys. kontraktów do ponad 200 tys. kontraktów.

W przypadku pszenicy kapitał spekulacyjny w ciągu tygodnia zakupił ponad 15 tys. kontraktów  terminowych, odwracając pozycję z krótkiej na długą po raz pierwszy od października minionego roku. Mimo, że na rynek pszenicy napływa dużo mniejszy kapitał to i tak powoduje on silniejsze wzrosty notowań pszenicy niż kukurydzy na giełdzie w Chicago, ponieważ po stronie sprzedającej kontrakty terminowe są amerykańscy farmerzy, którzy zabezpieczają produkcję 60-70 mln ton pszenicy i aż 300-350 tys. ton kukurydzy.

Wydaje się, że inwestorzy finansowi grają pod nasilenie się konfliktu rosyjsko – ukraińskiego z docelowym podziałem Ukrainy na część zachodnią proeuropejską i południowo-wschodnią pod panowaniem Rosji. W takiej sytuacji mogłoby dojść do odcięcia zachodniej Ukrainy od portów nad Morzem Czarnym, co bardzo utrudniłoby eksport zbóż i oznaczałoby znaczący spadek podaży na rynku globalnym.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Tygodniowe zmiany notowań (najbliższa seria futures – zamknięcie z 7-03 do 14-03-2014):
  • Matif - pszenica (marzec-14): 0,7% (1,5 euro/t);
  • Matif - kukurydza (czerwiec-14): 1,5% (2,75 euro/t);
  • Matif – rzepak (maj-14): -2,25% (-9,25 euro/t);
  • CBoT – pszenica (marzec-14): 6,8% (16,2 usd/t);
  • CBoT – kukurydza (marzec-14): -1,8% (-3,5 usd/t);
  • CBoT – soja (marzec-14): -2,0% (-30,0 usd/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!