| Autor: redakcja6

Deszcze zagrażają jakości pszenicy

Niepokój o jakość ziarna pszenicy, wzbudziły powtarzające się w ostatnim okresie opady deszczu. Zaniepokojone tą sytuacją są Francja, Niemcy a także Polska. W północnej części Francji, problemy te mogą pojawić się w największym stopniu - podała FAMMU/FAPA.

Deszcze zagrażają jakości pszenicy

Żniwa pszenicy we Francji

Jak poinformował FranceAgrMer, we Francji do końca lipca bieżącego roku zebrano niemal 80% pszenicy miękkiej. Jednak pojawiające się opady deszczu w północnej części kraju utrudniają zbiory plonu co potęguje obawy o jakość ziarna w tym rejonie. Tegoroczna średnia jakość ziarna pszenicy będzie niższa niż zazwyczaj, wzrośnie natomiast udział pszenicy paszowej - informuje Strategie Grains.
 
Okazuje się, że największym problemem jest niski odczyt liczby Hagberga, który należy do kluczowych parametrów kwalifikujących przydatność ziarna do produkcji mąki.

Kłopoty z pszenicą w Niemczech

Problemy mają również Niemcy, gdzie dotychczas zebrano 40% - 50% pszenicy. Głównym kłopotem będzie odczytanie dwóch ważnych parametrów - zawartości białka i liczby opadania Hagberga. Największe opady w ostatnim odnotowano w środkowej i północnej części kraju.

Opady deszczu a jakość pszenicy w Polsce

W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Do końca lipca bieżącego roku zebrano niewielką ilość pszenicy - z około 20% areału. Komplikacje z jakości ziarna spodziewane są w rejonach kraju gdzie opady deszczu były długotrwałe i intensywne. Prawdopodobnie pszenicy konsumpcyjnej będzie mniej niż w zeszłym roku.
Wzrost produkcji pszenicy w Wielkiej Brytanii
Inaczej kształtuje się sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowuje się nieco lepszą jakość pszenicy z tegorocznej produkcji. O ile liczba opadania Hagberga nie stanowi większych trudności to zawartość białka z kolei nie jest zbyt wysoka. Zaawansowanie żniw jest bardzo małe - 5% obsianego areału, a plony są przeciętne. Rolnicy spodziewają się jednak lepszych plonów niż w zeszłym roku. HGCA poinformował, że zbiory pszenicy będą większe o 30% niż w ubiegłym roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!