Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Deszcze zagrażają jakości pszenicy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Niepokój o jakość ziarna pszenicy, wzbudziły powtarzające się w ostatnim okresie opady...

Niepokój o jakość ziarna pszenicy, wzbudziły powtarzające się w ostatnim okresie opady deszczu. Zaniepokojone tą sytuacją są Francja, Niemcy a także Polska. W północnej części Francji, problemy te mogą pojawić się w największym stopniu - podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Żniwa pszenicy we Francji

Jak poinformował FranceAgrMer, we Francji do końca lipca bieżącego roku zebrano niemal 80% pszenicy miękkiej. Jednak pojawiające się opady deszczu w północnej części kraju utrudniają zbiory plonu co potęguje obawy o jakość ziarna w tym rejonie. Tegoroczna średnia jakość ziarna pszenicy będzie niższa niż zazwyczaj, wzrośnie natomiast udział pszenicy paszowej - informuje Strategie Grains.
 
Okazuje się, że największym problemem jest niski odczyt liczby Hagberga, który należy do kluczowych parametrów kwalifikujących przydatność ziarna do produkcji mąki.

Kłopoty z pszenicą w Niemczech

Problemy mają również Niemcy, gdzie dotychczas zebrano 40% - 50% pszenicy. Głównym kłopotem będzie odczytanie dwóch ważnych parametrów - zawartości białka i liczby opadania Hagberga. Największe opady w ostatnim odnotowano w środkowej i północnej części kraju.

Opady deszczu a jakość pszenicy w Polsce

W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Do końca lipca bieżącego roku zebrano niewielką ilość pszenicy - z około 20% areału. Komplikacje z jakości ziarna spodziewane są w rejonach kraju gdzie opady deszczu były długotrwałe i intensywne. Prawdopodobnie pszenicy konsumpcyjnej będzie mniej niż w zeszłym roku.
Wzrost produkcji pszenicy w Wielkiej Brytanii
Inaczej kształtuje się sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowuje się nieco lepszą jakość pszenicy z tegorocznej produkcji. O ile liczba opadania Hagberga nie stanowi większych trudności to zawartość białka z kolei nie jest zbyt wysoka. Zaawansowanie żniw jest bardzo małe - 5% obsianego areału, a plony są przeciętne. Rolnicy spodziewają się jednak lepszych plonów niż w zeszłym roku. HGCA poinformował, że zbiory pszenicy będą większe o 30% niż w ubiegłym roku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl