Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kontrakty na zboża i oleiste powróciły do spadków (6.06.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Szczególnie mocno taniały wczoraj najbliższe serie pszenicy, kukurydzy i soi na giełdzie w...

Szczególnie mocno taniały wczoraj najbliższe serie pszenicy, kukurydzy i soi na giełdzie w Chicago. Przeceny wymienionych kontraktów były zbliżone i mieściły się w zakresie 1,4-1,6%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na giełdzie Matif spadki najbliższych serii pszenicy, kukurydzy i rzepaku były minimalne i wyniosły 0,25 euro/t. Kondycja upraw w UE wygląda bardzo dobrze. Prognozowane są drugie co do wielkości w historii zbiory pszenicy i możliwy rekord zbiorów rzepaku.

Do żniw dzielą nas już tylko tygodnie. Rosnąca podaż będzie wtedy wywierała dodatkową presję na ceny. Po rekordowym eksporcie pszenicy UE w tym sezonie, kolejny powinien być pod tym względem gorszy. Nadal będzie występowała duża konkurencja ze strony krajów Basenu Morza Czarnego. Wszystkie te argumenty już znamy, stąd dzisiaj nieco uwagi poświęcę wpływowi rynku walutowego na notowania zbóż.

W czwartek Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe w strefie euro z 0,25% do 0,15%, a także obniżył stopę depozytową poniżej zera do -0,1%. Otwiera to drogę do dalszej deprecjacji (osłabiania się) euro w stosunku do dolara, funta i innych walut. Na załączonych wykresach widać silną korelację zachowania się pszenicy na CBoT i notowań eurodolara. Szczyt notowań eur/usd przypadał w tym samym czasie co szczyt notowań pszenicy. Niskie notowania dolara do euro (6-8 maja) wspierały drogą amerykańską pszenicę. Kolejne 3 tygodnie maja przyniosły systematyczne umacnianie się dolara (spadek kursu eur/usd), a to oczywiście przyczyniało się (obok bardzo dobrych prognoz zbiorów i uspokojenia sytuacji na Ukrainie) do spadków kontraktów wycenianych w usd na giełdzie w Chicago. Jednocześnie dla giełdy Matif taniejące euro (kurs eur/usd w dół) oznacza mniejszą skalę przecen w stosunku do giełdy Chicagowskiej. W rynku walutowym tkwi też częściowe uzasadnienie wyjątkowo silnej przeceny pszenicy paszowej notowanej w Londynie. Otóż znacząco wyższe stopy procentowe w Wielkiej Brytanii niż w UE umacniają funta i osłabiają konkurencyjność eksportu z wysp brytyjskich, wymuszając przeceny towarów.  To samo dotyczy rynku polskiego, euro osłabia się także do PLN. Jeszcze na przełomie kwietnia i maja za jedno euro można było uzyskać 4,20 zł, podczas gdy teraz już tylko 4,12 zł. To bezpośrednio wpływa na niższe ceny zakupu w portach (lub wstrzymanie eksportu) i w konsekwencji ceny w głębi kraju.

Czytaj więcej o cenach zbóż


Notowania z czwartku 5-06-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła czwartek spadkiem o 0,25 euro (-0,1%) do 191,0 euro/t. Od początku tygodnia seria ta tanieje tylko 0,5 euro/t.

Od początku tygodnia (do czwartku) pszenica potaniała tylko 0,5 euro/t.


Max.:14 -go kwietnia seria majowa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria majowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy
 • Uprawa nowych zarejestrowanych odmian kukurydzy

  W Polsce kukurydzę uprawia się na powierzchni 1,2 mln hektarów z czego około 600 ha to uprawa na ziarno. Do obsiania takiego areału rolnicy maja do wyboru bardzo liczne odmiany z rejestrów...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl