| Autor: mikolaj

Kontrakty na zboża rosły wyraźnie po obu stronach Atlantyku (9.04.2014)

Liderem wczorajszych wzrostów była kukurydza notowana w Chicago, seria majowa podrożała o 1,5% zamykając się na poziomie zbliżonym do wielomiesięcznego maksimum z 1-go kwietnia. W zasadzie brak jest fundamentalnych podstaw do wzrostów cen amerykańskiej kukurydzy.

Kontrakty na zboża rosły wyraźnie po obu stronach Atlantyku (9.04.2014)

Tempo zasiewów przyspiesza, warunki glebowe są dobre a pierwsze prognozy, wprawdzie mówią o mniejszym areale zasiewów, to jednak przewidują lepsze od ubiegłorocznego plonowanie. W przypadku amerykańskiej pszenicy aktualne są problemy wynikające z bardzo złego stanu upraw ozimych. Wczorajszy raport USDA potwierdził to, czego oczekiwał rynek, czyli zły stan upraw, pokazał jednocześnie, że w skali pkt. (indeks Brugler 500) kondycja upraw pszenicy ozimej jest minimalnie (2 pkt) lepsza niż rok temu. Ogólnie rzecz biorąc, tylko 35 % upraw pszenicy ozimej w USA jest oceniane w dobrym i bardzo dobrym stanie. Bazując na tych informacjach, kontrakty na pszenicę zyskały od początku lutego do swoich maksimów w marcu ok. 30% na giełdzie CBoT, po czym nastąpiła ponad 5% korekta (uspokojenie sytuacji na Krymie i opady na obszarach suszy w USA). Od początku tygodnia powróciły wzrosty na rynek pszenicy (także kukurydzy) w związku zaostrzeniem sytuacji na Ukrainie.

Pozostaje aktualny czynnik techniczny (nakazuje grę z trendem wzrostowym) i ciągle rosnące zaangażowanie kapitału spekulacyjnego karmionego dużym prawdopodobieństwem wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Potwierdzają to cotygodniowe raporty CFTC. Dodatkowo notowaniom amerykańskich kontraktów sprzyjał wczoraj słabnący dolar, który stracił w ciągu dnia 0,4% do euro.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Europejskie kontrakty powielają zmiany na giełdzie w Chicago. Pszenica na Matif od kilku sesji drożeje, podążając w kierunku wielomiesięcznych maksimów z połowy marca. Kukurydza, po blisko miesięcznej konsolidacji (trend boczny), wybiła się dzisiaj na Matif mocno w górę, próbując dogonić kontrakt amerykański.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!