| Autor: mikolaj

Kontynuacja spadków na giełdowym rynku zbóż i oleistych (15.07.2014)

Optymistyczne piątkowe prognozy USDA wywierają presję spadkową na rynek zbóż i oleistych. Na giełdzie Matif w Paryżu najbliższe serie na pszenicę i kukurydzę potaniały w poniedziałek 1,5-1,75 euro/t (ok. 1%). Pszenica znajduje się teraz na poziomie minimum z końca 2011 roku. Kukurydza zbliża się powoi do swoich minimów z listopada 2013 roku.

Kontynuacja spadków na giełdowym rynku zbóż i oleistych (15.07.2014)

W Chicago w poniedziałek zamknięto handel lipcowymi seriami pszenicy, kukurydzy i soi. O ile kukurydza i soja (serie lipcowe) traciły na wartości, to już lipcowa pszenica wystrzeliła w górę o blisko 7% przy minimalnym wolumenie obrotów (wynikało z zamykania za wszelką cenę ostatnich krótkich pozycji przed obligatoryjną dostawą).

W poniedziałek (po zamknięciu sesji parkietowej) tygodniowy raport USDA z postępu upraw i kondycji zasiewów ponownie potwierdził najlepszy od lat stan amerykańskiej kukurydzy, soi i pszenicy jarej. Daje to nadzieję na jeszcze lepsze plony z ha w stosunku do lipcowych prognoz USDA (z 11-lipca).

Jak pokazuje cotygodniowy raport CFTC, spekulanci nadal sprzedawali netto kontrakty na pszenicę i kompleks sojowy na giełdzie w Chicago w tygodniu kończącym się 8-lipca. Zagadką dla rynku okazał się zakup netto kontraktów na kukurydzę, ponieważ w omawianym tygodniu ceny kukurydzy spadały. Aktualnie fundusze spekulacyjne zajmują już pozycję krótką netto w soi po raz pierwszy od grudnia 2011 roku.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Pozycja zajmowana przez fundusze hedgingowe na 8-lipca na CBoT:
Chicago soja: pozycja długa netto 2 142 kontraktów, (sprzedaż tygodniowa 20 062 kontraktów);
Kukurydza Chicago: pozycja długa netto 107 600 kontraktów (zakup w tygodniu 5 412 kontraktów);
Pszenica w Chicago: pozycja krótka netto 44 296 kontraktów (sprzedaż w tygodniu  3 582 kontrakty).

 

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!