| Autor: mikolaj

Korekta notowań zbóż na CBoT i Matif (21.03.2014)

Czwartek przyniósł korektę notowań zbóż i oleistych po obu stronach Atlantyku. Czwartkowe tygodniowe dane o sprzedaży eksportowej zbóż były dobre i powinny wspierać ceny. Notowania zbóż za oceanem jednak spadały i ciągnęły za sobą w dół także ceny kontraktów na giełdzie Matif.

Korekta notowań zbóż na CBoT i Matif (21.03.2014)

Pszenica w Chicago w ciągu sesji wzrosła do poziomu maksimum z 23-go października (linia oporu) po czym rozpoczęła się realizacja zysków, która sprowadziła notowania pszenicy blisko 2% w dół na zamknięciu. Zarówno amerykańska kukurydza, jak i zboża na Matif pozostają w tym tygodniu w trendzie bocznym. Wydaje się, że na razie wyczerpał się potencjał wzrostowy amerykańskiej pszenicy bazujący na suchej pogodzie i sytuacji kryzysowej na Krymie. Uczestnicy rynku zdają sobie sprawę, że tak silne wzrosty nie miały uzasadnienia w sytuacji rekordowej podaży zbóż i oleistych w tym sezonie oraz ciągle dobrych prognoz na sezon kolejny.

W najnowszym raporcie Strategie Grains zwiększyła lutową prognozę eksportu pszenicy miękkiej z UE w tym sezonie (2013/14) z rekordowych 24,3 mln ton do 25,6 mln ton. Wzrost wynika z przeszacowania w górę sprzedaży eksportowej z Rumunii, Niemiec i Polski.

Strategie Grains podniosła również szacunki eksportu unijnej pszenicy w sezonie 2014/15 z 21,7 mln ton w lutym do 22,4 mln ton w marcu.

W prognozie na sezon 2014/15 zwiększono (w stosunku to raportu z lutego) szacunki unijnej produkcji pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Zbiory pszenicy miękkiej podniesiono z 137,5 mln ton prognozowanych w zeszłym miesiącu do 137,7 mln ton. Stanowi to 2% wzrostu produkcji licząc rok do roku. Produkcja jęczmienia (prognoza) wzrosła z 55,0 mln ton do 55,4 mln ton, stanowić to będzie 7% spadek r/r. Zbiory kukurydzy szacuje się na 65,2 mln ton (65,1 mln ton w zeszłym miesiącu), jest to wzrost 1 % w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Czytaj więcej o cenach zbóż

W poniedziałek Komisja Europejska opublikuje swoją pierwszą prognozę zbiorów w UE na nadchodzący sezon.

Analitycy amerykańscy  firmy AgResource oczekują, że światowa produkcja pszenicy w sezonie 2014/15 ustanowi nowy rekord na poziomie 713,8 mln ton. Przewidują oni także, że światowa produkcja kukurydzy wrośnie do rekordowych 978,4 mln ton w porównaniu do 967,5 mln ton w roku 2013.

30-go marca USDA opublikuje bardzo ważny dla rynku kwartalny raport o stanie zapasów oraz prognozę areału upraw.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!