| Autor: redakcja1

Korekta prognoz unijnych zbiorów kukurydzy

Unijny zespół monitorujący stan upraw MARS, trzeci raz z rzędu obniżył prognozę tegorocznych plonów kukurydzy w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę skutki letniej suszy.

Korekta prognoz unijnych zbiorów kukurydzy
Średnie plonowanie tego gatunku dla UE zostało ocenione na 6,82 t/ha w porównaniu do 6,84 t/ha we wrześniowym raporcie. Oznacza to plony o 1,6% niższe w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat, w dalszym ciągu jednak przewyższające ubiegłoroczny wynik - 6,31 t/ha.
 
Zdaniem FAMMU/FAPA, w przypadku szacunków średniego plonowania pszenicy miękkiej w Unii dokonano tylko niewielkich korekt – z 5,63 t/ha do 5,62 t/ha we wcześniejszym raporcie. W zestawieniu z zeszłorocznymi plonami jest to jednak rezultat gorszy o 10,5%.
 
MARS odnotował również opóźnienia w zasiewach ozimin spowodowane suszą w zachodniej Europie i nadmiernymi opadami występującymi na początku października br. we wschodniej części kontynentu. Opóźnienia nie dotyczą wszystkich krajów. W przypadku niektórych, w tym Wielkiej Brytanii i Polski, postępy prac polowych są dobre.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!