| Autor: redakcja1

Krajowe zbiory zbóż

W 2017 r. krajowe zbiory zbóż są szacowane na poziomie o ok. 8% wyższym, niż w poprzednim roku.

Krajowe zbiory zbóż
Na skutek bardzo niskiego stanu zapasów początkowych, podaż krajowa jednak zmalała o ponad 3% do 33,4 mln ton. Zużycie krajowe może wzrosnąć o 4%, ale eksport może zmaleć o 36%. Rozchody ogółem mogą być o 4,0% mniejsze niż w poprzednim sezonie. Pomimo tego zapasy końcowe mogą być nieznacznie niższe niż w poprzednim sezonie.
 
W lipcu 2017 r. na krajowym rynku nastąpił sezonowy spadek cen skupu zbóż, ale na targowiskach nadal utrzymywała się tendencja wzrostowa. W porównaniu z czerwcem podrożały one od 1 do 12%. W sezonie 2016/2017 do skupu trafiło 8,1 mln ton zbóż podstawowych, czyli o 3,4% mniej niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu. Skupiono 6,1 mln ton pszenicy wobec 5,6 mln ton w poprzednim sezonie, 556 tys. ton żyta względem 647 tys. ton, a także 2 mln ton kukurydzy w stosunku do 1,54 mln ton.
 
Jak zauważa Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w czerwcu 2017 r. z Polski wyeksportowano tylko 94 tys. ton ziarna zbóż, w odniesieniu do 277 tys. ton w poprzednim miesiącu, w tym 46 tys. ton pszenicy, 9,3 tys. ton żyta, 24 tys. ton kukurydzy oraz mniejsze ilości pozostałych zbóż.
 
Import ziarna wyniósł 262 tys. ton w porównaniu do 200 tys. ton w maju 2017 r. Zmniejszył się eksport mąk innych niż pszenna, kasz i grysików oraz słodu, a wzrósł mąki pszennej i ziaren obrobionych inaczej. Zwiększył się przywóz tylko kasz i grysików i ziaren obrobionych inaczej. Wywóz produktów przetworzonych się był wyższy, z wyjątkiem pieczywa cukierniczego. Natomiast w zakupie tej grupy produktów nastąpił spadek obrotów.
 
Przemysłowe przemiały zbóż zmalały w czerwcu br., w porównaniu z poprzednim miesiącem o 7,0%, skutkiem czego zmniejszyła się produkcja mąk oraz większości pozostałych produktów zbożowych. Wzrosła tylko produkcja makaronu. Mniej wyprodukowano również pasz dla zwierząt.
 
W czerwcu 2017 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, minimalnie wyższe były ceny producenta mąki poznańskiej i chleba razowego. Mąka poznańska nieznacznie staniała w handlu detalicznym. Wyraźnie wzrosła cena producenta kaszy jęczmiennej. Podrożały mieszanki przemysłowe dla bydła, loch, tuczników i kur niosek. Natomiast ceny mieszanek przemysłowych kurcząt i prosiąt zmalały.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!