| Autor: mikolaj

KRIR przeciwna zwiększeniu kontyngentów na ukraińskie zboża

Stowarzyszenie Cocereal poparło zwiększenie podniesienia kwot importowych na m.in. kukurydzę, pszenicę i jęczmień z Ukrainy do poziomów proponowanych przez Komisje Europejską. Stanowczy sprzeciw w tej sprawie zgłosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych.

KRIR przeciwna zwiększeniu kontyngentów na ukraińskie zboża
Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo europejskiego stowarzyszenia Cocereal w sprawie przyznania dla Ukrainy kontyngentów na zboże, w którym jest mowa o rosnących potrzebach unijnych jeśli chodzi o pszenicę, orkisz i mieszankę żyta, mąkę, kaszę, mączki i granulki oraz kukurydzę. Zdaniem Cocereal potrzeby te rosną a rynek unijny nie jest w stanie tego zaspokoić. W związku z możliwością monitorowania, kontroli cen i innymi narzędziami, które są do dyspozycji KE, stowarzyszenie Cocereal popiera zwiększenie podniesienia kwot na kukurydzę, pszenicę i jęczmień, które są proponowane przez Komisje Europejską i zachęca do poparcia i wzmocnienia handlu między UE i Ukrainą.

Krajowa Rada Izb Rolniczych na forum Copa-Cogeca będzie dokładała wszelkich starań, aby nie doszło do zwiększenia kontyngentów dla Ukrainy.

Mając na uwadze powyższe, Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW z wnioskiem o zablokowanie tej inicjatywy na forum UE.


Tagi:
źródło: