Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Matif: Kukurydza ustanowiła nowe czteroletnie minimum (26.08.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rekordowe zbiory zbóż i soi w konfrontacji z rosnącym popytem spowodowanym niskimi cenami. Do...

Rekordowe zbiory zbóż i soi w konfrontacji z rosnącym popytem spowodowanym niskimi cenami. Do tego dochodzą problemy jakościowe pszenicy i umacniający się od maja dolar oraz nieprzewidywalna sytuacja na wschodzie Ukrainy. Są to teraz główne czynniki wpływające na ceny kontraktów futures po obu stronach Atlantyku. Tydzień zaczął się o zdecydowanych przecen na giełdzie w Chicago i mniejszych na giełdzie w Paryżu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rynek zbóż i oleistych

Poniedziałek był bogaty w dane dotyczące rynku zbóż i oleistych. W USA publikowane były raporty tygodniowe na temat wysyłek eksportowych oraz (już po sesji) ocena kondycji upraw. Sprzedaż eksportowa amerykańskiej kukurydzy i pszenicy w ostatnim tygodniu była wysoka, wyniosła blisko 1,1 mln ton i była wyższa niż tydzień wcześniej oraz 558 tys. ton pszenicy. Nadal za granicę sprzedawana jest soja, której stare zapasy się w USA kończą. Tygodniowa sprzedaż wyniosła 145,2 tys. ton (dwa razy więcej niż tydzień wcześniej). Dobra sprzedaż eksportowa nie wystarczyła jednak do utrzymania wzrostów z końcówki ubiegłego tygodnia. Presja spadkowa przyszła z rynku walutowego, na którym dolar umocnił się o 0,4% w stosunku do euro i był najdroższy od blisko roku. Dodatkowo poprawa pogody na wielu obszarach upraw kukurydzy i soi (opady deszczu) zwiększa prawdopodobieństwo lepszych od oficjalnych i tak rekordowych prognoz tegorocznych zbiorów. Już po zakończeniu sesji amerykańskiej USDA opublikował raport o kondycji upraw. Stan kukurydzy lekko się poprawił w minionym tygodniu, indeks Brugler500 wzrósł o 2 pkt do 385. Stan upraw soi spadł 2 pkt na indeksie Brugler500 do 379.

Jakość pszenicy

To co jest korzystne dla soi i kukurydzy, czyli deszczowa pogoda, opóźnia zbiory i psuje jakość w przypadku pszenicy jarej. Do tej pory w USA zebrano dopiero 27% areału w porównaniu do średniej 49%, pogorszył się ponownie stan upraw.  Nadmiar wilgoci w okresie tegorocznych zbiorów jest problemem dla utrzymania jakości pszenicy w USA, UE ale także na Ukrainie i w mniejszym stopniu w Rosji. Zdaniem „ProAgro” 35% pszenicy ukraińskiej nie spełnia wymogów ziarna konsumpcyjnego, rok temu było to 25-30%.

Uczestnicy rynku (kapitał spekulacyjny głównie) z napięciem obserwują to, co dzieje się między Rosją a Ukrainą, oba te kraje są dużymi eksporterami zbóż i z doświadczenia wiadomo, że reakcje rynku są gwałtowne.

Poniedziałkowe przeceny amerykańskich kontraktów w dużej części zainicjowane zostały przez silne umocnienie dolara w stosunku do euro.  Oczywiście słabsze euro ograniczyło skalę przecen unijnych kontraktów na Matif. Soja z nowych zbiorów ustanawiała dzisiaj nowe historyczne minima (seria listopadowa). Także kukurydza na Matif bije rekordy słabości. W poniedziałek zamknęła notowania (seria najbliższa) najniżej od lipca 2010 roku.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Notowania zbóż i oleistych

 Zamknięcie notowań futures – poniedziałek 25.08.2014:
 • Matif - pszenica (listopad-14): 173,5 eur/t / -0,25 eur/t (-0,1%);
 • Matif - kukurydza (listopad-14): 152,0 eur/t / -0,75 eur/t (-0,5%);
 • Matif – rzepak (listopad-14): 321,5 eur/t / -3,25 eur/t (-1,0%);
 • CBoT – pszenica (wrzesień-14): 199,4 usd/t / -3,5 usd/t (-1,7%);
 • CBoT – kukurydza (wrzesień-14): 141,7 usd/t / -2,1 usd/t (-1,4%);
 • CBoT – soja (wrzesień-14): 413,8 usd/t / -14,85 usd/t (-3,5%);
 • Winnipeg – canola (listopad-14): 420,3 cad/t / +2,0 cad/t (+0,5%).
Notowania zbóż - zobacz więcej

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl