| Autor: redakcja1

Matif: Kukurydza ustanowiła nowe czteroletnie minimum (26.08.2014)

Rekordowe zbiory zbóż i soi w konfrontacji z rosnącym popytem spowodowanym niskimi cenami. Do tego dochodzą problemy jakościowe pszenicy i umacniający się od maja dolar oraz nieprzewidywalna sytuacja na wschodzie Ukrainy. Są to teraz główne czynniki wpływające na ceny kontraktów futures po obu stronach Atlantyku. Tydzień zaczął się o zdecydowanych przecen na giełdzie w Chicago i mniejszych na giełdzie w Paryżu.

Matif: Kukurydza ustanowiła nowe czteroletnie minimum (26.08.2014)

Rynek zbóż i oleistych

Poniedziałek był bogaty w dane dotyczące rynku zbóż i oleistych. W USA publikowane były raporty tygodniowe na temat wysyłek eksportowych oraz (już po sesji) ocena kondycji upraw. Sprzedaż eksportowa amerykańskiej kukurydzy i pszenicy w ostatnim tygodniu była wysoka, wyniosła blisko 1,1 mln ton i była wyższa niż tydzień wcześniej oraz 558 tys. ton pszenicy. Nadal za granicę sprzedawana jest soja, której stare zapasy się w USA kończą. Tygodniowa sprzedaż wyniosła 145,2 tys. ton (dwa razy więcej niż tydzień wcześniej). Dobra sprzedaż eksportowa nie wystarczyła jednak do utrzymania wzrostów z końcówki ubiegłego tygodnia. Presja spadkowa przyszła z rynku walutowego, na którym dolar umocnił się o 0,4% w stosunku do euro i był najdroższy od blisko roku. Dodatkowo poprawa pogody na wielu obszarach upraw kukurydzy i soi (opady deszczu) zwiększa prawdopodobieństwo lepszych od oficjalnych i tak rekordowych prognoz tegorocznych zbiorów. Już po zakończeniu sesji amerykańskiej USDA opublikował raport o kondycji upraw. Stan kukurydzy lekko się poprawił w minionym tygodniu, indeks Brugler500 wzrósł o 2 pkt do 385. Stan upraw soi spadł 2 pkt na indeksie Brugler500 do 379.

Jakość pszenicy

To co jest korzystne dla soi i kukurydzy, czyli deszczowa pogoda, opóźnia zbiory i psuje jakość w przypadku pszenicy jarej. Do tej pory w USA zebrano dopiero 27% areału w porównaniu do średniej 49%, pogorszył się ponownie stan upraw.  Nadmiar wilgoci w okresie tegorocznych zbiorów jest problemem dla utrzymania jakości pszenicy w USA, UE ale także na Ukrainie i w mniejszym stopniu w Rosji. Zdaniem „ProAgro” 35% pszenicy ukraińskiej nie spełnia wymogów ziarna konsumpcyjnego, rok temu było to 25-30%.

Uczestnicy rynku (kapitał spekulacyjny głównie) z napięciem obserwują to, co dzieje się między Rosją a Ukrainą, oba te kraje są dużymi eksporterami zbóż i z doświadczenia wiadomo, że reakcje rynku są gwałtowne.

Poniedziałkowe przeceny amerykańskich kontraktów w dużej części zainicjowane zostały przez silne umocnienie dolara w stosunku do euro.  Oczywiście słabsze euro ograniczyło skalę przecen unijnych kontraktów na Matif. Soja z nowych zbiorów ustanawiała dzisiaj nowe historyczne minima (seria listopadowa). Także kukurydza na Matif bije rekordy słabości. W poniedziałek zamknęła notowania (seria najbliższa) najniżej od lipca 2010 roku.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Notowania zbóż i oleistych

 Zamknięcie notowań futures – poniedziałek 25.08.2014:
  • Matif - pszenica (listopad-14): 173,5 eur/t / -0,25 eur/t (-0,1%);
  • Matif - kukurydza (listopad-14): 152,0 eur/t / -0,75 eur/t (-0,5%);
  • Matif – rzepak (listopad-14): 321,5 eur/t / -3,25 eur/t (-1,0%);
  • CBoT – pszenica (wrzesień-14): 199,4 usd/t / -3,5 usd/t (-1,7%);
  • CBoT – kukurydza (wrzesień-14): 141,7 usd/t / -2,1 usd/t (-1,4%);
  • CBoT – soja (wrzesień-14): 413,8 usd/t / -14,85 usd/t (-3,5%);
  • Winnipeg – canola (listopad-14): 420,3 cad/t / +2,0 cad/t (+0,5%).
Notowania zbóż - zobacz więcej
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!