| Autor: redakcja1

Mała dostępność zbóż przed zbiorami hamuje spadki cen (20-24.05.2013)

Pod koniec minionego tygodnia notowania pszenicy na Matif pozostały na prawie takim samym poziomie co tydzień wcześniej – podaje FAMMU/FAPA.

Mała dostępność zbóż przed zbiorami hamuje spadki cen (20-24.05.2013)
W związku z tym, pszenica w kontrakcie listopadowym kosztuje 208,5 EUR/tonę, tj. o 0,4% mniej niż w tygodniu poprzednim. Z kolei minimalny wzrost odnotowano w obrębie najbliższego kontraktu na kukurydzę o 1,5% do 219 EUR/tonę. Niemniej jednak, należy podkreślić, że notowania kukurydzy w kontrakcie listopadowym są znacznie niższe – 189,5 EUR/tonę i w tym przypadku odnotowano tylko symboliczne wahania cen.
 
Biorąc pod uwagę powyższe, ceny zbóż w okresie pozostającym do żniw będą zdeterminowane w dalszym ciągu stanem zapasów i ich ograniczoną dostępnością. Jednakże większych spadków można się spodziewać dopiero, gdy obecne prognozy dotyczące produkcji się zrealizują.
 
W ubiegłym tygodniu francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła prognozę unijnej produkcji zbóż w sezonie 2013/14 – z wcześniejszych 291,8 mln ton do 292,6 mln ton (z uwzględnieniem Chorwacji), co oznacza to wzrost o 5% w skali roku.
 
Największą dodatnią korektę dokonano dla jęczmienia, którego prognozowane zbiory zwiększono o 1,1 mln ton do 55,3 mln ton. Tym samym przewidywana produkcja jęczmienia ma być o 1% wyższa niż sezon wcześniej. Jak przypomina FAMMU/FAPA, ze względu na bardzo długą zimę największe obawy były właśnie o zbiory jęczmienia jarego. Teraz te niepokoje powinny zostać mocno złagodzone, gdyż aktualnie sprzyjające warunki dla upraw zbóż w Niemczech i dla większości regionów Francji powinny pozwolić na ich dobry wzrost i rozwój.

Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
 
Niewielkie korekty dokonano w szacunkach zbiorów pszenicy zwyczajnej (z 131,1 mln ton do 130,9 mln ton) i kukurydzy (z 66,5 mln ton do 66,4 mln ton), które nie są na tyle znaczące, aby wpływać istotnie na sytuację rynkową. W przypadku kukurydzy ostatnie podwyżki mogły być też związane z zakupami dokonanymi przez Turcję i Koreę Południową, które to preferowały francuską kukurydzę wolną od GMO. Przyczyniła się do tego również mniejsza konkurencja ze strony Ukrainy.
 
W tym czasie na amerykańskich giełdach odnotowano wzrosty cen zarówno pszenicy, jak i kukurydzy. Pszenica w lipcowym kontrakcie podrożała o 2,3% do 258,4 USD/tonę, a kukurydza – o 3,2% do 260,6 USD/tonę. Na zwyżki cen na giełdach mogły mieć wpływ bardzo dobre wyniki eksportu. Niewątpliwie wyjątkowo niski stan zapasów kukurydzy w USA również były czynnikiem wzrostowym – podkreśla FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.

Czytaj inne tematy z rynku zbóż w Polsce i na świecie


Tagi:
źródło: