| Autor: mikolaj

Matif: Kontrakty na zboże i rzepak w dół (20.05.2014)

Najbliższe serie kukurydzy i pszenicy straciły na początku tygodnia 1,5-2 euro/t. Sierpniowy rzepak potaniał o 2,5 euro/t.

Matif: Kontrakty na zboże i rzepak w dół (20.05.2014)

Obawy o sytuację na Ukrainie odsunęły się na bok, a rynek baczniej zwraca uwagę na bardzo dobre perspektywy dla europejskich upraw. Są one w lepszej kondycji niż rok temu i znacznie bardziej zaawansowane. Na 25 maja zaplanowano wybory prezydenckie na całym obszarze Ukrainy. Możliwe jest w związku z tym zaostrzenie się konfliktu w związku z oczywistym nieuznaniem wyników przez regiony ługański i doniecki.

Na giełdzie w Chicago w poniedziałek przeceny kontynuowała kukurydza, lipcowa seria straciła 1,3%. Pszenica w najbliższej serii zamknęła dzień na praktycznie niezmienionym poziomie.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Wczorajszy raport USDA na temat zaawansowania siewów kukurydzy i soi był zgodny z oczekiwaniami rynku. Do niedzieli amerykańscy gospodarze zasiali 73% planowanego areału i jest to tylko 3% poniżej średniej 5-letniej. Jednak w północnych stanach opóźnienia są bardzo duże i może to doprowadzić do zaniechania części siewów lub przerzucenia się na soję. W przypadku soi zaawansowanie zasiewów osiągnęło 33% w porównaniu do 38% średniej 5-letniej. Są to wyniki lepsze niż rok temu. Większe opóźnienia występują w wysiewach pszenicy jarej. Zaawansowanie osiągnęło dopiero 49% w porównaniu do średnio 68%. Złe informacje płyną z upraw amerykańskiej pszenicy ozimej. Kondycja upraw nadal się pogarsza. Indeks Brugler 500 (określa stan upraw) spadł w ciągu tygodnia dla pszenicy ozimej o 5 pkt do 268 pkt i jest to najniższa wartość od 1996 roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!