Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Na giełdach drożeje pszenica (14-18.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym tygodniu można było odnotowować wyraźne zwyżki cen pszenicy na Matif. W...

W minionym tygodniu można było odnotowować wyraźne zwyżki cen pszenicy na Matif. W kontrakcie majowym pszenica podrożała o niemal 5% dochodząc do 218,5 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Podobne wzrosty notowań pszenicy miały miejsce na CBoT, gdzie pszenica kontrakcie na maj 2014 roku umocniła wartość o blisko 4% do 252,8 USD/t. Znacznie droższa niż tydzień wcześniej była również pszenica HRW na KCBT. Notowania tej klasy pszenicy w najbliższym kontrakcie zwiększyły się o 4,4% w skali tygodnia osiągając 277,2 USD/t. Zwyżki cen odnotowano także na MGE, przy czym pszenica HRS w kontrakcie majowym podrożała o 3,6% do 266,9 USD/t.
 
W ostatnim tygodniu zaobserwowano wyraźne już zwyżki notowań pszenicy, ale za to ceny kukurydzy w kontraktach terminowych pozostały na w miarę stabilnym poziomie, a ich wahania tygodniowe nie przekraczały 1%.
 
Wyłania się najprawdopodobniej rozdźwięk pomiędzy tendencjami cenowymi dla pszenicy i dla kukurydzy. W tym sezonie pszenica jest znacznie droższa od kukurydzy. Taki stan rzeczy wynika z różnic w bilansach pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy oraz zbóż paszowych.
 
Niemniej jednak, zapasy na koniec sezonu będą wysokie, a zapowiada się kolejny dobry sezon dla kukurydzy, zarówno w samej UE, gdzie według Strategie Grains zbiory mogą osiągnąć nawet 65,1 mln ton w stosunku do 64,4 mln ton sezon wcześniej, jak i na świecie, przy czym zdaniem IGC zbiory prognozowane na 961 mln ton wobec 959 mln ton w poprzednim sezonie.
 
Natomiast w przypadku pszenicy miękkiej zapasy w skali świata mają być na tym samym poziomie co sezon wcześniej, a poziom globalnej produkcji w następnym sezonie zmaleje z 709 mln ton w sezonie 2013/14 do 700 mln ton.
 
Jednakże w dalszym ciągu nie jest to niepokojąca prognoza i sama w sobie nie usprawiedliwiałaby aż takich wzrostów. Aktualnie jednak dochodzą najprawdopodobniej do głosu takie czynniki jak: wzmożony eksport pszenicy z Unii, niepokój o rozwój sytuacji na Ukrainie i o ewentualne ryzyko perturbacji w handlu z krajami rejonu Morza Czarnego, a także niekorzystny wpływ ostatnich przymrozków na uprawy pszenicy w USA oraz niewielkie co prawda, ale już odnotowywane skutki wystąpienia mrozu w niektórych krajach wschodniej Europy. Poza tym w Rosji i na Ukrainie gdzieniegdzie niepokój wzbudza postępująca susza.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl