| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Droższa pszenica, tanieje kukurydza (24-28.11.2014)

W tym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na Euronext i amerykańskich giełdach wzrastały – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Droższa pszenica, tanieje kukurydza (24-28.11.2014)

Notowania zbóż

Ceny pszenicy w kontrakcie na styczeń na paryskiej giełdzie umocniły się przez tydzień o 3,3% do 180,5 EUR/t. Pszenica w kontrakcie grudniowym na CBoT zwiększyła swoją wartość o 1,5% do 206,5 USD/t, pszenica HRW na giełdzie w Kansas (KCBT) była o 2,6% droższa niż tydzień wcześniej i wyniosła 228,2 USD/t, a pszenica HRS w Minneapolis (MGE) o 2,4% do 219,9 USD/t.

Do wzrostów cen na amerykańskich giełdach mogły przyczynić się dobre wyniki eksportu pszenicy z USA, które przekroczyły oczekiwania analityków, doniesienia o niesprzyjających warunkach dla upraw pszenicy w niektórych rejonach globu, w tym w Rosji i Australii, które mogą mieć wpływ na wysokość plonów oraz okres przed świętem Dziękczynienia, zazwyczaj wiążącym się z nieznacznymi zwyżkami na giełdach. Natomiast w Unii Europejskiej na umocnienie się notowań pszenicy mogły mieć wpływ również utrzymujące się wysokie tempo wysyłki pszenicy oraz osłabienie euro.
 
Warto odnotować sporą korektę oceny produkcji pszenicy w Algierii. Jak szacuje IGC, tegoroczne zbiory wyniosą jedynie 1,9 mln ton w stosunku do poprzednich prognoz na poziomie 3 mln ton i 3,3 mln ton rok wcześniej. Powodem zmian są skutki długotrwałej suszy. Z kolei Algieria zaliczana jest do grona czołowych importerów z rejonu północnej Afryki. W związku z tym, słabsze zbiory są zatem szansą dla eksporterów na wzrost dostaw do tego odbiorcy.


Notowania zbóż

W odniesieniu do notowań kukurydzy kończący się tydzień przyniósł w większości pogłębienie się obniżek cen, zarysowujących się już pod koniec minionego tygodnia. Kukurydza w kontrakcie grudniowym na CBoT potaniała o 2,1% do 148,9 USD/t, a w kontrakcie styczniowym na Euronext o 0,7% do 151 EUR/t.
 
Do ich zmniejszenia mogła przyczynić się nasilająca się presja podażowa, gorsze od szacowanych wyniki tygodniowego eksportu oraz skorygowanie w górę przez IGC prognozy światowej produkcji kukurydzy w sezonie 2014/2015 o 2 mln ton do 982 mln ton.


Ceny zbóż

W ostatnim monitorowanym tygodniu wyniki eksportu kukurydzy z USA były mniejsze od przewidywań analityków. spodziewali się oni wysyłki w przedziale 575-825 tys. ton, a w rzeczywistości zostało sprzedane 529,8 tys. ton. Powyżej oczekiwań był z kolei wywóz pszenicy miękkiej w ilości 447,353 tys. ton, który był szacowany na 225-375 tys. ton.

Obniżki notowań kukurydzy w USA są łagodzone przez zwiększoną produkcję bioetanolu. Zdaniem EIA, w tygodniu kończącym się 21 listopada 2014 roku tempo tygodniowej produkcji wynosiło 982 tys. baryłek dziennie, a zatem o 12 tys. baryłek dziennie więcej w odniesieniu do wyników poprzedniego tygodnia. Tym samym jest to najwyższy wynik tygodniowej produkcji bioetanolu w czasie co najmniej ostatnich czterech lat. Tagi:
źródło: