| Autor: redakcja1

Na giełdach przeważały spadki cen zbóż (28.07-1.08.2014)

W tym tygodniu na paryskiej giełdzie pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała o 5,5% do 170,5 euro/t – podaje FAMMU/FAPA.

Na giełdach przeważały spadki cen zbóż (28.07-1.08.2014)
Wcześniejsze obawy o jakość ziarna, po dłuższym okresie deszczowej aury w dalszym ciągu się utrzymują, ale bardzo dobre prognozy dla UE i świata, a także wzrastająca dostępność pszenicy sprawiają, że w Europie przeważają tendencje spadkowe.
 
Troszkę inna sytuacja przedstawia się w USA. Na CBoT notowania pszenicy SRW w kontrakcie sierpniowym zwiększyły się o 0,3% do 194,8 USD/t w odniesieniu do końca zeszłego tygodnia. Taki stan rzeczy wynikał głównie z bardzo dobrych wyników tygodniowego eksportu pszenicy z USA.
 
Według USDA, w ostatnim tygodniu lipca 2014 roku amerykańska sprzedaż netto pszenicy z dostawą w 2014/2015 osiągnęła 801 tys. ton metrycznych, a więc to o 81% więcej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia i o 92% więcej w stosunku do średniej z ostatnich czterech tygodni.
 
Wzrost sprzedaży odnotowano głównie do: Nigerii - 167 tys. ton, Panamy 128,5 tys. ton, Brazylii - 116 tys. ton, Meksyku - 88,8 tys. ton, Japonii - 74,5 tys. ton oraz na Filipin 50 tys. ton. Wysyłka z USA w analizowanym tygodniu była na poziomie 419,6 tys. ton.
 
W odniesieniu do kukurydzy odnotowuje się dalsze pogłębienie trendu zniżkowego notowań. W tym czasie notowania kukurydzy w kontrakcie wrześniowym na CBoT potaniały o 1,2% do 140,5 USD/tonę. Jest to najniższy poziom cen w historii tego kontraktu.
 
Warunki dla upraw kukurydzy i soi w USA są bliskie idealnym i wszystko wskazuje na to, iż w sierpniowym raporcie USDA skoryguje poprzednie, i tak już bardzo wysokie, prognozy tegorocznych zbiorów. W lipcowym raporcie IGC podniosła szacunki światowej produkcji kukurydzy o następne 6 mln ton do 969 mln ton. W korekcie uwzględniono bardzo dobre warunki dla upraw kukurydzy w Stanach.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!