| Autor: kkj6

Na świecie taniej, u nas coraz drożej

Mimo, że ceny zbóż na rynkach światowych przyjęły pozycję malejącą, Polski najwyraźniej to nie dotyczy, bo u nas ziarna nadal drożeją.

Na świecie taniej, u nas coraz drożej

Ci, którzy nie mają wyboru i muszą słoni płacić za zboże, są zrozpaczeni. Mają tylko nadzieję, że ta trudna dla nich sytuacja szybko się skończy.


Pszenica konsumpcyjna w tym tygodniu kosztuje około 1080-1120 złotych za tonę, pszenica paszowa 1000 złotych za tonę, a pszenżyto 930 złotych za tonę.


W obecnym czasie nawet owies, który powszechnie uważany jest za najtańszy, mocno zdrożał. Kosztuje on aż 800 złotych za tonę. Wyraźnie zwiększyła się też cena jęczmienia i aktualnie uzyskuje on 850-870 złotych za tonę, gdzie zaledwie miesiąc temu, przy zachodniej granicy płacono za niego 730 złotych za tonę. Kukurydza oscyluje w granicach 970-990 złotych za tonę.


Eksperci zastanawiają się nad tym, czy polski rynek będzie w stanie udźwignąć kolejne podwyżki, które mogą wypłynąć od gospodarzy mających zapas zboża w magazynach. Liczą jednak na to, że sytuacja ulegnie pozytywnej zmianie i obniżki, które już pojawiły się na światowych rynkach, w końcu odwiedzą i nasz kraj.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!