| Autor: mikolaj

Niewielkie zmiany notowań zbóż na Matif, kontrakty zbożowe w Chicago ustanawiają kolejne maksima (20.02.2014)

Marcowa pszenica na Matif zamknęła środę na poziomie neutralnym 199 euro/t. Kukurydza (marzec-14) zyskała minimalnie, o 0,25 euro/t i nadal porusza się w trendzie bocznym w okolicy 173 euro/t. Na giełdzie w Chicago kontynuowany jest trend wzrostowy na zbożach. W środę najbliższe serie pszenicy i kukurydzy umocniły się odpowiednio o 1,3% i 1% ustanawiając 2-miesięczne maksimum marcowego kontraktu na pszenicę i 4-miesięczne maksimum dla kukurydzy.

Niewielkie zmiany notowań zbóż na Matif, kontrakty zbożowe w Chicago ustanawiają kolejne maksima (20.02.2014)
Trwające od początku lutego wzrosty amerykańskich zbóż, pokrywają się z pojawieniem się trendu wzrostowego na większości surowców, co tylko potwierdza tezę, że odpowiadają za nie globalni inwestorzy finansowi. Trend wzrostowy na eurodolarze w ostatnich dwóch dniach się odwrócił i jeśli dolar będzie się nadal umacniał do euro (od początku listopada tracił na wartości) wzrosty zbóż na CBoT mogą wyhamować.

USDA poinformował, że Indie powinny zebrać rekordowe 96 mln ton pszenicy w tym roku (lutowy raport USDA mówił o 92,5 mln ton). Zbiory zaczną się niebawem i pomogą odbudować zapasy państwowe do niespotykanego wcześniej poziomu. Indie pozostaną nadal liczącym się eksporterem pszenicy.

Pogoda w USA nie sprzyja uprawom pszenicy ozimej. Z jednej strony straty mrozowe z drugiej susza na wielu uprawach. W Stanie Texas, który wytwarza 5% pszenicy ozimej w USA, kondycja pszenicy spadła o 1% od ostatniego tygodnia do 17% areału w grupie dobry /bardzo dobry. Jest to jednak nadal lepiej niż 14% w tym czasie rok wcześniej.

Oficjalne prognozy płynące z Kanady mówią o mniejszym o 6% areale zasiewów pszenicy pod nowe zbiory, co może się przełożyć na produkcję w wysokości 29,3 mln ton (-22% r/r). Powierzchnia uprawy canoli powinna wzrosnąć o 8% r/r.

Rosja i Ukraina powinny zwiększyć areał i zbiory kukurydzy w 2014 roku z powodu wzrostu powierzchni kosztem pszenicy ozimej. Produkcja kukurydzy w tych krajach rośnie z roku na rok także za sprawą  korzystania z odmian o wyższym plonowaniu.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!