| Autor: redakcja1

Strategie Grains: Niższe zbiory pszenicy miękkiej w UE

Jak wynika z grudniowych prognoz Strategie Grains, unijna produkcja pszenicy w kolejnym sezonie zmaleje o 5% do 140,2 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Strategie Grains: Niższe zbiory pszenicy miękkiej w UE

Zbiory pszenicy w UE

W sumie z durum zbiory pszenicy określane są na 148,7 mln ton. Do dnia 12 grudnia 2014 roku zasiewy ozimin w większości unijnych krajów zostały pomyślnie zakończone, a kondycja roślin jest oceniana jako dobra.
 
Jednakże w niektórych rejonach Wspólnoty odnotowano pewne problemy pod koniec okresu siewów. Dotyczyło to Bułgarii, Węgier i Chorwacji i w mniejszym stopniu Włoch, gdzie deszcze utrudniały przeprowadzenie prac polowych.
 
Łagodne temperatury jak na tą porę roku doprowadziły do szybszego wzrostu roślin niż zazwyczaj, tym samym pozostawiając siewki bardziej narażone na ryzyko strat mrozowych przy braku odpowiedniej pokrywy śnieżnej.
 
Obniżki przyszłorocznej produkcji są oceniane głównie w Niemczech i Wielkiej Brytanii – o 2 mln ton w skali roku oraz łącznie o 5 mln ton w takich państwach jak: Węgry, Polska, Republika Czech, Bułgaria i Rumunia. Unijny obszar upraw pszenicy miękkiej został oceniony na 23,9 mln ha, a zatem jest to o 210 tys. ha mniej w odniesieniu do poprzedniego raportu.

Zbiory jęczmienia i kukurydzy

Szacunki przyszłorocznych zbiorów jęczmienia mówią o 58 mln ton, tj. o 4% mniej niż w 2014 roku, z największymi spadkami produkcji w Niemczech. Sporo niższa ma być również unijna produkcja kukurydzy. SG przewiduje ją na 67,6 mln ton, a zatem jest to mniej o 9%. Zniżki będą największe we Francji, Rumunii i na Węgrzech – w sumie o 4 mln ton poniżej tegorocznego wyniku.
 
Podaż zbóż na wspólnotowym rynku w następnym sezonie ma pozostać jednak wysoka dzięki obfitym zapasom. Rezerwy pszenicy, w tym przede wszystkim  pszenicy miękkiej mają być wyższe i wynieść 17,3 mln ton w odniesieniu do 11,3 mln ton na początku sezonu.Tagi:
źródło: