| Autor: mikolaj

Notowania kontraktów terminowych na pszenicę i kukurydzę w pobliżu swoich kilkumiesięcznych maksimów (6.03.2014)

Tym razem na zamknięciu sesji zmiany dzienne notowań były niewielkie po obu stronach Atlantyku. Uspokojenie sytuacji na Ukrainie sprzyja stabilizacji cen zbóż, tym bardziej że nie widać zakłóceń w eksporcie ukraińskiego i rosyjskiego zboża, a skokowa dewaluacja obu walut powinna wspomagać eksport. Sytuacja w tym regionie może się jednak zmienić w każdej chwili i trudno jest powiedzieć, że najgorsze mamy za sobą.

Notowania kontraktów terminowych na pszenicę i kukurydzę w pobliżu swoich kilkumiesięcznych maksimów (6.03.2014)

Na giełdzie w Chicago widoczne są przepływy kapitałów z rynku akcji na rynek rolny. Kupowane są kontrakty na kukurydzę, soję i pszenicę a zjawisko wystąpiło lawinowo wraz z zajęciem Krymu przez wojska rosyjskie.

Kapitał spekulacyjny grający aktualnie na wzrosty notowań zbóż wykorzysta wszelkie złe informacje do kontynuacji trendu. Należy jednak pamiętać, że nadal są duże szanse na kolejne dobre zbiory i wzrost podaży na rynku zbóż, a to skłaniać powinno farmerów do zabezpieczania swojej produkcji poprzez sprzedaż kontraktów futures po aktualnie wyższych cenach.

„Informa Economics” zwiększyła swoją prognozę produkcji pszenicy w Indiach w sezonie 2014/15 (zbiory niebawem) do 108 mln ton. Jest to wzrost o 15,5 mln ton r/r i prawie dwa razy więcej niż zbierają amerykanie. Łagodna zima nie wyrządziła mniejsze niż zwykle szkody w oziminach na półkuli północnej za wyjątkiem USA.

 

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania zbóż ze środy 5-03-2014:

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica marzec 14 – podrożała w środę 0,5 euro/t i kosztowała na zamknięciu sesji 207,75 eur/t. Maksimum poniedziałkowe sięgnęło 210,5 euro/t.

29-go stycznia seria ta ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 190 euro/t (cena zamknięcia).

4-go grudnia kontrakt marcowy notowany był najwyżej od połowy maja 2013 roku - na poziomie 209,75 euro/t. 3-go marca cena zamknięcia wypadła na 208,5 eur/t.

Ubiegłoroczne minima serii marcowej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!