| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Ceny giełdowe zbóż i unijnego rzepaku kontynuowały wzrosty na otwarciu tygodnia (13.02.2017)

Pszenica w Chicago zanotowała w poniedziałek wzrosty i zaliczyła nowe wielomiesięczne maksima. Kapitał spekulacyjny nadal zmniejszał swoją pozycję krótką w tym towarze (odkupował kontrakty). Wzrost notowań pszenicy stoi w sprzeczności z wczorajszym raportem tygodniowym USDA, który pokazał zdecydowany spadek wysyłek eksportowych. Kolejne prospadkowe dane napłynęły z Australii, gdzie rządowy ABARES podniósł szacunki zbiorów pszenicy, do rekordowych 35,13 mln ton.

Notowania zbóż i oleistych. Ceny giełdowe zbóż i unijnego rzepaku kontynuowały wzrosty na otwarciu tygodnia (13.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Oznacza to wynik o 2,13 mln ton powyżej ostatniej prognozy USDA i zapewne wymusi na amerykanach korektę w górę globalnej produkcji pszenicy w marcowej prognozie. USDA w ubiegły czwartek zmniejszył aż o 4,5 mln ton światowe zbiory tego zboża, mimo to nadal wynik pozostaje rekordowy (cięcie produkcji dotyczyło Indii i Kazachstanu). Także dalsze umacnianie się dolara, w stosunku do euro, wywiera presję na ceny amerykańskich kontraktów, ale wspiera wzrosty ich unijnych odpowiedników (tańsze euro podnosi konkurencyjność unijnego eksportu).

Obok pszenicy, rosły w Chicago także notowania kukurydzy. Tu jednak pomocne były dobre dane o tygodniowych wysyłkach eksportowych, które pokazały wzrost o 12%-tydzień do tygodnia i 180%-licząc rok do roku. Dodatkowym wsparciem było nowe zamówienie eksportowe 101,6 tys. ton amerykańskiej kukurydzy.

 
W odróżnieniu od zbóż, kontrakty na soję traciły w poniedziałek na wartości. Tygodniowe dane eksportowe pokazały drastyczny spadek (69%-tydzień do tygodnia i 34%-rok do roku) amerykańskich wysyłek eksportowych soi. Dane te potwierdzają przewidywania USDA, który nie zmienił nic w krajowym bilansie soi, oczekując spowolnienia eksportu w dalszej części sezonu.

Wczoraj fundusze hedgingowe były kupującym netto w Chicago ok.: 5,5 tys. kontraktów na kukurydzę, tyle samo na pszenicę i  2,5 tys. kontraktów na soję.

 
Krajowe, brazylijskie prognozy są lepsze od tych publikowanych przez USDA
 
Dane płynące z Brazylii pokazują zaawansowanie zbiorów soi na poziomie 18%, w porównaniu do średnio 11%. Tamtejsze stowarzyszenie producentów olejów (ABIOVE) podniosło swoją prognozę brazylijskiej produkcji soi do 104,6 mln ton, ze 101,7 mln ton prognozowanych w grudniu, a eksport brazylijskiej soi powinien sięgnąć 58,7 mln ton. Ostatnie dane USDA to odpowiednio 104 mln ton i 59,5 mln ton.
 
Mocny rubel stanowi problem dla rosyjskich eksporterów zbóż

Światowe ceny ropy wpływają na notowania rubla, a ten na cenę i eksport rosyjskiego zboża. Rosja, po rekordowych zbiorach musi walczyć o rynki zbytu, a wysokie notowania rubla w tym nie pomagają.

Wiceprzewodniczący Rosyjskiej Unii Zbożowej ostrzegł władze o konsekwencjach siły rubla dla krajowego rynku zbóż. Jego zdaniem, jeśli rubel szybko nie wróci do poziomu 63-64 rubli za USD (teraz jest to 57,5 RUB/USD), to wolumen eksportu znacznie spadnie. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, rosyjska waluta, korzystając z wysokich notowań ropy, umocniła się o 25% w skali roku i o 5% od początku 2017. Oznacza to, że ambitny rządowy cel 39 mln ton wyeksportowanej pszenicy nie zostanie osiągnięty.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: