| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Silna przecena amerykańskiej kukurydzy (21.06.2016)

W Chicago, obok kukurydzy taniały w poniedziałek także kontrakty na pszenicę i kompleks sojowy. Zapowiedź deszczowej pogody na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych (pas uprawy kukurydzy) sprowokowała do częściowej realizacji zysków z olbrzymiej długiej pozycji, zajmowanej przez kapitał spekulacyjny w kukurydzy.

Notowania zbóż i oleistych.  Silna przecena amerykańskiej kukurydzy (21.06.2016)
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, amerykańska kukurydza zbliża się do okresu zapylania, który przypada na lipiec (w przypadku soi na sierpień) i jest decydujący o wysokości plonów. Panujące w USA, od dłuższego czasu, upały na razie nie wyrządziły strat w uprawach kukurydzy i soi, a nadchodzące deszcze powinny poprawić sytuację. Ocenia się, że fundusze hedgingowe sprzedały w poniedziałek netto 17 tys. kontraktów na kukurydzę, powodując ponad 4% przecenę serii najbliższej. Spekulanci sprzedali netto także ok. 6,5 tys. kontraktów na soję, w konsekwencji seria najbliższa soi potaniała wczoraj o 1,4%. Warto zauważyć, że powolna redukcja długich pozycji w soi (przez kapitał spekulacyjny) zaczęła się już w ubiegłym tygodniu, podczas gdy w kukurydzy kontrakty nadal były kupowane.

Przypominam, że pozycja długa netto zajmowana przez kapitał spekulacyjny w kukurydzy i soi przekraczała na dzień 14-czerwca 200 tys. kontraktów i była najwyższa od blisko 2 lat.

Mocno w poniedziałek traciła na wartości także pszenica w Chicago, seria najbliższa potaniała o blisko 2%. Presję na ceny w Chicago wywiera rosnąca podaż ziarna z nowych zbiorów, a te w USA przyspieszyły i osiągnęły (do niedzieli) zaawansowanie 25% areału pszenicy ozimej (11% tydzień wcześniej). Raporty żniwne potwierdzają bardzo wysokie plony, a prognozy USDA zakładają wręcz rekordową wydajność. W przypadku pszenicy kapitał spekulacyjny od dawna gra na spadki cen, zajmując pozycję krótką (netto) na giełdzie w Chicago na poziomie 48,2 tys. kontraktów na dzień 14-czerwca. Rekordowa pozycja krótka w pszenicy to ok. 110 tys. kontraktów, stąd też jest jeszcze sporo miejsca do spekulacyjnej sprzedaży, zanim powinno dojść do realizacji zysków.

Na giełdzie Euronext-Matif w Paryżu zamknięcie poniedziałkowej sesji (18:30) przypadło, gdy notowania amerykańskiej pszenicy i soi wybiły się na niewielkie plusy. Stąd też unijny kontrakt na pszenicę i rzepak zamknęły się lekkim wzrostem, ale już kukurydza traciła do końca sesji.

Utrzymująca się deszczowa pogoda we Francji pogorszyła kondycję upraw i opóźnia rozpoczęcie zbiorów jęczmienia ozimego. Jednostka KE monitorująca uprawy w Unii (MARS) obniżyła prognozę średniego plonu pszenicy w UE do 6,07 t/ha z 6,11 t/ha miesiąc wcześniej. Byłoby to plonowanie gorsze o 3,4% w porównaniu z 2015 rokiem, ale ciągle o 4,1% powyżej średnie z pięciu ostatnich lat.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!