Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Optymistyczne prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2014/2015

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W sezonie 2014/2015 w Unii Europejskiej prognozuje się urodzaj zbóż. Jak wynika z szacunków,...

W sezonie 2014/2015 w Unii Europejskiej prognozuje się urodzaj zbóż. Jak wynika z szacunków, tegoroczna produkcja zbożowa UE będzie na zeszłorocznym, wysokim poziomie, a więc wyniesie 302,6 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Najwięcej będzie przede wszystkim pszenicy miękkiej oraz kukurydzy. W odniesieniu do wysokiej podaży zbóż na globalnym rynku powinno to prowadzić do trwałej tendencji spadkowej cen wraz z wzrastającą dostępnością ziarna z nowych zbiorów. Zwiększą się zapasy na koniec sezonu.
 
W drugiej połowie lipca 2014 roku pojawiły się jednak pewne niepokoje o jakość pszenicy miękkiej z uwagi na wcześniejsze opady deszczu odnotowane w niektórych unijnych krajach. Do czynników mogących wpływać na kształtowanie się cen zbóż w sezonie 2014/2015 w UE i na świecie, należy zaliczyć ewentualną eskalację konfliktu pomiędzy Ukrainą a Rosją. Pomimo iż oba te państwa spodziewają się bardzo dobrych wyników produkcji zbożowej, to perturbacje w transporcie z basenu Morza Czarnego mogą oddziaływać na cały globalny rynek zbóż.
 
W lipcowym raporcie Strategie Grains skorygowała w górę prognozowaną produkcję pszenicy miękkiej w Unii z uwagi na lepsze plonowanie w kilku krajach wobec do wcześniejszych oczekiwań. Obecne szacunki mówią o 140,5 mln ton, czyli jest to o 1 mln ton więcej w odniesieniu do czerwcowego raportu i o 4% powyżej zeszłorocznych zbiorów. Poza tym SG o 700 tys. ton do 56,2 mln ton zwiększyła także spodziewaną wysokość produkcji jęczmienia. Jednakże w dalszym ciągu poziom produkcji o 6% mniejszy w porównaniu do zeszłorocznego.
 
Francuscy analitycy dokonali również dodatniej korekty prognozowanej produkcji kukurydzy w Unii Europejskiej o 500 tys. ton do 66,4 mln ton. Byłby to zatem poziom produkcji tego gatunku o 3% wyższy w odniesieniu do ubiegłego roku.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl