| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.08.2016)

W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext pozostawały bez większych zmian w porównaniu z końcem poprzedniego tygodnia.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.08.2016)
Notowania pszenicy i kukurydzy

Jak podają analitycy FAMMU/FAPA, pszenica w kontrakcie wrześniowym była notowana po 166,3 EUR/t, a więc to tylko o 0,3% więcej niż tydzień temu. Z kolei w odniesieniu do kukurydzy widoczne były zniżki cen – w najbliższym kontrakcie o 2,9% do 165 EUR/t. Wyraźne spadki notuje się na CBoT. W obrębie tygodnia, kukurydza w kontrakcie wrześniowym potaniała o 3,2% do 126,3 USD/t, a pszenica o 1,7% do 148,2 USD/t.
 
Na kształtowanie się cen pszenicy na Euronext wpływają z jednej strony prognozy słabych zbiorów w niektórych krajach UE, w tym głównie we Francji, a z drugiej narastająca presja podażowa ze strony innych kluczowych dostawców, głównie krajów basenu Morza Czarnego, a także przewidywania bardzo wysokich zbiorów w ujęciu światowym.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
Jak wynika z danych niektórych firm analitycznych tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej we Francji wyniosą 30-32 mln ton, sporo mniej względem 41 mln ton rok wcześniej. Problematyczna może być również jakość ziarna. Pogoda w północnej Francji ma się jednak poprawić. Deszcze, które były jeszcze w tym tygodniu obserwowane w tej części kraju, powinny minimalnie przesunąć się do obszarów położonych w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Francji, co powinno pozwolić na rozpoczęcie żniw na północy pod koniec tygodnia. Podobne problemy występują w Niemczech. Tutaj też pojawiają się niepokoje o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów.
 
W obrębie całej UE skutki niekorzystnych warunków pogodowych będą odczuwalne w największym stopniu w przypadku pszenicy, której zbiory będą gorsze zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym. Zdaniem niektórych francuskich analityków, unijna produkcja pszenicy zwyczajnej będzie w 2016 r. sporo mniejsza od ubiegłorocznego wyniku o 17 mln ton i wyniesie 134 mln ton.
 
Niemniej jednak ceny w Unii kształtować się będą pod wpływem trendów globalnych i dostępności ziarna w krajach zaliczanych do kluczowych dostawców. Oznacza to, że poziom cen nie zrekompensuje unijnym producentom gorszych zbiorów. W ujęciu światowym pszenicy ma być więcej niż sezon wcześniej, przede wszystkim za sprawą urodzaju w krajach basenu Morza Czarnego, w tym głównie w Rosji, USA i Australii.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: