| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.08.2016)

W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext pozostawały bez większych zmian w porównaniu z końcem poprzedniego tygodnia.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.08.2016)
W eksporcie trzeba się liczyć przede wszystkim z umocnieniem pozycji dostawców z rejonu Morza Czarnego. Jak wynika z niektórych nieoficjalnych prognoz, Rosja odnotuje rekordowe zbiory zbóż sięgające nawet 113 – 116 mln ton, w tym 70-71 mln ton pszenicy miękkiej. Oznacza to ogromną nadwyżkę eksportową. W połączeniu ze słabością rubla, rosyjska oferta będzie mocno konkurencyjna. To może powodować presję na obniżenie cen pszenicy na rynku globalnym.
 
W ocenie FAMMU/FAPA, należy oczekiwać przetasowań w rankingu dostawców. Francja osłabi swoją pozycję w wywozie na kluczowe rynki zbytu, także do krajów będących tradycyjnymi odbiorcami francuskiej pszenicy, tj. kraje północnej Afryki i Bliski Wschód. Słabość tę skwapliwie wykorzystają inni dostawcy, w szczególności kraje basenu Morza Czarnego. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć wraz z pojawieniem się pszenicy od dostawców z półkuli południowej, a zwłaszcza z Australii. Na kontynencie australijskim oczekiwany jest urodzaj. Pszenica z nowych zbiorów pojawi się na rynku na jesieni, czyli prawdopodobnie już w listopadzie.
 
Na rynku kukurydzy również nie należy oczekiwać wygórowanych cen. Prognozy globalnej produkcji są bardzo wysokie. Wyjątkowo dobre wyniki mają zaobserwować Stany Zjednoczone, będące niekwestionowanym liderem zarówno w produkcji, jak i w eksporcie tego gatunku na świecie. W tym tygodniu niezależna firma analityczna FC Stone skorygowała w górę przewidywania zbiorów kukurydzy w USA – do 384,7 mln ton, przy średnich plonach w granicy 11 ton z ha.
 
Dobre zbiory kukurydzy odnotuje większość pozostałych krajów zaliczanych do czołowych eksporterów tego gatunku. Na podkreślenie zasługuje fakt spodziewanego urodzaju na Ukrainie, plasującej się na wysokim czwartym miejscu w gronie dostawców kukurydzy. W sezonie 2015/2016 kraj odnotował rekordowe wyniki sprzedaży zagranicznej zbóż - 39,4 mln ton ziarna, w tym 17,4 mln ton kukurydzy. Wysyłka z Ukrainy wspiera słaba hrywna. Unia Europejska również oczekuje dobrych zbiorów kukurydzy, które według lipcowego raportu Strategie Grains wyniosą 61,7 mln ton, a więc o 8% więcej w porównaniu z zeszłym sezonem naznaczonym skutkami suszy.
 
Presja podażowa na rynku zbożowym będzie się nasilać wraz z coraz większą dostępnością zbóż z nowych zbiorów. W przypadku zbóż ozimych jest to już teraz odczuwalne, a w przypadku kukurydzy presja ta wzrośnie jesienią po żniwach.


Tagi:
źródło: