| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (21-25.03.2016)

W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na giełdzie Euronext minimalnie się zwiększyły - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (21-25.03.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy
 

Kukurydza w kontrakcie czerwcowym podrożała przez tydzień o 0,3% do 154 EUR/t, a pszenica w kontrakcie majowym o 1% do 155 EUR/t. Wspierająco na ceny pszenicy mógł wpłynąć wyjątkowo wysoki wywóz pszenicy z UE. W kończącym się tygodniu KE wydała licencje na wysyłkę 1,055 mln ton pszenicy miękkiej, co oznacza drugi z rzędu tygodniowy wynik w sprzedaży zagranicznej tego gatunku od początku obecnego sezonu.

Czynniki fundamentalne nadal wskazują na utrzymywanie się notowań zbóż na niskim poziomie. Prognozy zbiorów są optymistyczne, szacowane zapasy końcowe wyjątkowo obfite, a konkurencja o dostawy na najważniejsze rynki zbytu nie słabnie.

W ujęciu tygodnia notowania kukurydzy w majowym kontrakcie na CBoT były stabilne – 145,1 USD/t. Podobnie minimalne wahania wystąpiły w odniesieniu do pszenicy w najbliższym kontrakcie – 170,1 USD/t.
 
Wyniki amerykańskiego eksportu zbóż dalej są relatywnie słabe. W tym tygodniu dolar po wcześniejszym osłabieniu, ponownie zaczął się umacniać. W zderzeniu z wysoką podażą argentyńskiej kukurydzy, gdzie ostatnie prognozy były w rekordowej wysokości 37 mln ton, może to potęgować problemy w amerykańskim wywozie tego gatunku.

Ceny zbóż - czytaj więcej

W Stanach obserwuje się wprawdzie niesprzyjające warunki pogodowe w pasie upraw pszenicy HRW, jednak wysokie zapasy tej klasy pszenicy pozostające po poprzednim sezonie będą łagodziły ewentualne negatywne skutki suszy.
 
W USA utrzymuje się wyjątkowo szybkie tempo produkcji etanolu, wytwarzanego w przeważającej większości z kukurydzy. W omawianym tygodniu amerykańska produkcja tego biopaliwa wyniosła 995 tys. baryłek dziennie, czyli o 4 tys. baryłek mniej niż przed tygodniem. Zapasy etanolu zwiększyły się w obrębie tygodnia o 334 tys. baryłek do 22,52 mln baryłek. Notowania etanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły 1,407 USD za galon amerykański.
 
Pod koniec tygodnia notowania ropy naftowej Brent na londyńskiej giełdzie zmniejszyły się z 40 USD za baryłkę do 39,75 USD za baryłkę. Notowania ropy mogą pośrednio oddziaływać na kształtowanie się cen biopaliw, a zatem kierunek w którym będą one podążać w najbliższym czasie może mieć pewien wpływ na ceny kukurydzy lub soi.
 
Na 17 kwietnia br. w Dausze, stolicy Kataru, zapowiadane jest spotkanie producentów ropy zarówno z OPEC, jak i spoza OPEC. Tematem rozmów ma być zamrożenie poziomów wydobycia ropy. W ubiegłym miesiącu cztery kraje, tj. Katar, Arabia Saudyjska, Rosja i Wenezuela przedstawiły porozumienie pomiędzy głównymi producentami ropy odnośnie zamrożenia jej wydobycia na poziomie ze stycznia 2016 r. Do tej pory 15 krajów, mających całkowity udział w wysokości 73% globalnego wydobycia, wsparło tę inicjatywę.

Dotychczas jednak Libia I Iran nie przyłączyły się do porozumienia. W opinii analityków, oba te kraje mają spory potencjał zwiększania produkcji, stąd próby zamrożenia poziomu wydobycia ropy w ujęciu świata mogą się nie do końca udać.Tagi:
źródło: