| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (22-26.02.2016)

W ubiegłym tygodniu na paryskiej giełdzie zniżkowe trendy cen zbóż w kontraktach terminowych pogłębiały się. Jak podaje FAMMU/FAPA, kukurydza w kontrakcie na marzec kosztowała 144,8 EUR/t, czyli o 0,9% mniej niż przed tygodniem, a pszenica – 145,8 EUR/t, a zatem to o 4,6% mniej niż tydzień wcześniej.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (22-26.02.2016)

Notowania zbóż

Obniżki cen o tej porze roku wskazują na przekonanie uczestników rynku odnośnie dobrych perspektyw na kolejny sezon. Do tego dochodzi wyjątkowo wysoki poziom zapasów zbóż zarówno w obrębie samej UE, jak i światowej. Zniżki mają więc uzasadnienie głównie w czynnikach fundamentalnych.

Aktualnie nawet bardzo korzystne wyniki tygodniowej sprzedaży unijnej pszenicy - 761 tys. ton nie były w stanie wpłynąć na zmianę tendencji. Także ogłoszenie kilku dużych przetargów ze strony czołowych importerów, jak Arabia Saudyjska, Egipt, Tajwan na zakup pszenicy nie podziałało wzrostowo.

Spadki notowań wystąpiły też na CBoT. Tutaj kukurydza w najbliższym kontrakcie wyceniana była po 139,8 USD/t, a zatem to o 2,9% mniej niż tydzień wcześniej, a pszenica – po 163,6 USD/t, czyli była tańsza o 3,7% w ujęciu tygodnia.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Notowania pszenicy na CBoT malały przez większość tygodnia, dopiero w czwartek nastąpiło nieznaczne odbicie z wyjątkowo niskiego poziomu, najniższego od pięciu i pół roku. W przypadku pszenicy amerykańskiej dodatkowym czynnikiem potęgującym obniżki są słabe wyniki w eksporcie, związane z silna pozycją dolara.
 
W drugiej połowie tygodnia USDA podał do wiadomości wstępne prognozy szacowanego areału upraw zbóż i soi w Stanach - obszar pszenicy ma zmaleć, zwiększy się kukurydzy i soi. Przewidywania te bazują na subiektywnych ocenach, bardziej wiarygodne prognozy, oparte o badania sondażowe, ukażą się w późniejszym czasie.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: