| Autor: redakcja1

Postępy zasiewów oziminy w Zachodniej Europie

Zasiewy zbóż ozimych we Francji postępują. Zdaniem Agritel, ich zaawansowanie to około połowa planowanej powierzchni. Obszar pszenicy ozimej powinien być w tym roku o 2-3% większy niż w poprzednim, co ma odbyć się kosztem mniejszych zasiewów rzepaku i durum – podaje FAMMU/FAPA.

Postępy zasiewów oziminy w Zachodniej Europie
Odpowiednie nawilgocenie gleb powoduje, że wschody pszenicy odbywają się bez zakłóceń. Niemniej jednak, w niektórych obszarach północnej Francji deszcze spowodowały opóźnienia i utrudnienia w siewach, ale nie ma większego powodu do niepokoju. Podobnie deszczowa aura spowolniła prace polowe w Wielkiej Brytanii. Jak podaje jednak Home-Grown-Cereals Authority nie jest to na tyle poważne, aby się tym martwić.
 
Według HGCA, tegoroczny areał upraw pszenicy ozimej w Wielkiej Brytanii powinien kształtować się w wysokości około 2 mln ha. Oznacza to powrót do normalności po zeszłorocznych problemach z zasiewem pszenicy ozimej, które spowodowały spadek powierzchni uprawnej do 1,63 mln ha i konieczność zwiększenia obszaru jęczmienia jarego.
 
Poza tym analitycy HGCA podają również, że wschody roślin odbywają się bez większych problemów. W Niemczech zasiewy pszenicy ozimej zbliżają się powoli do końca. Początkowo były one opóźnione o tydzień lub półtora z uwagi na przesunięcia terminu żniw, ale aktualnie wszystko wskazuje na to, że udało się bez większych przeszkód dokonać siewów ozimin.
 
Zasiewy w północnej części Niemiec zostały już ukończone, prace w pozostałych regionach są finalizowane, co powinno nastąpić w przyszłym tygodniu. Jeśli w okresie najbliższych dni nie wystąpią obfite opady, to najprawdopodobniej tegoroczny obszar uprawy zbóż ozimych będzie zbliżony do zeszłorocznego areału.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!