| Autor: mikolaj

Powrót spadkowego trendu na giełdowym rynku zbóż (10.06.2014)

W Chicago w poniedziałek kontrakty na kukurydzę i pszenicę straciły większość z piątkowego wzrostu. Na Matif analogiczne kontrakty spadły wczoraj poniżej czwartkowego zamknięcia. Kontrakty amerykańskie na zboża podążają na CBoT w kierunku styczniowych 3,5 letnich minimów, od których pszenicę dzieli już tylko 10%, a kukurydzę nieco ponad 7%.

Powrót spadkowego trendu na giełdowym rynku zbóż (10.06.2014)

W dniu dzisiejszym Amerykański Departament D/s Rolnictwa opublikuje czerwcowy raport z najnowszą prognozą bilansu dla rynków rolnych na sezon 2014/15. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie, dokładnie przed miesiącem, po publikacji majowych prognoz USDA nastąpiło odwrócenie trendu wzrostowego na spadkowy, który trwa do chwili obecnej. Jeśli potwierdzą się korzystne prognozy także w dzisiejszym raporcie spadki na giełdowym rynku zbóż i oleistych będą kontynuowane, tym bardziej że inwestorzy spekulacyjni zajmują jeszcze pokaźną długą pozycję w kukurydzy i soi na CBoT. Na razie tylko w przypadku amerykańskiej pszenicy (rynek wielokrotnie mniejszy od kukurydzy i soi) grupa inwestorów finansowych zamknęła prawie w całości swoje długie pozycje (odsprzedała kupione wcześniej kontrakty), mimo że to zbiory pszenicy w USA będą w tym roku wyjątkowo niskie. W przypadku kukurydzy i soi czas do amerykańskich zbiorów jest jeszcze na tyle odległy, że może się sporo wydarzyć w pogodzie. Ostatnie raporty o areale i tempie zasiewów oraz kondycji upraw są bardzo optymistyczne i pozwalają prognozować rekordowe zbiory soi i kukurydzy w USA w tym roku.

Czytaj więcej o cenach zbóż


Notowania z poniedziałku 9-06-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła poniedziałek spadkiem o 2,25 euro (-1,2%) do 190,75 euro/t. Piątkowe odbicie w górę zostało z nawiązką stracone wczoraj. W ciągu ubiegłego tygodnia seria ta podrożała o 2,5 euro/t (+0,8%).


Max.:14 -go kwietnia seria majowa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria majowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!