| Autor: redakcja1

Światowy bilans pszenicy w sezonie 2015/2016

Ważne prognozy dla globalnego rynku zbóż pojawiające się w ostatnich dniach, na razie nie potwierdzają rosnących obaw o stan upraw i ostatecznie plony w kilku ważnych regionach produkcji - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Światowy bilans pszenicy w sezonie 2015/2016

Rynek pszenicy w sezonie 2015/2016

Najbliższe tygodnie pokażą, czy doniesienia medialne z ostatnich dni przełożą się w sporym stopniu na przewidywania, a potem faktyczne zbiory zbóż. Jeśli chodzi o światowy rynek zbóż, to aktualnie znajdujemy się w interesującym momencie sezonu. Dużymi krokami zbliża się okres głównych zbiorów zbóż podstawowych na półkuli północnej. Ocenia się, że w miesiącach lipiec i sierpień zbierane jest 40-50% globalnej produkcji pszenicy.
 

Przebieg pogody do tego czasu może jeszcze mieć spory wpływ na ostateczne plony i będzie miał decydujące znaczenie dla ich jakości. Dochodzi do tego opóźnienie w napływie danych oraz rozbieżność oczekiwań i szacunków z ostatecznymi danymi o zbiorach. Dlatego pomimo tego, że do zbiorów pozostało niewiele czasu, niewiadomych jest jeszcze sporo i prognozy podlegają znacznym zmianom.

USDA: Zbiory pszenicy wyniosą 721,6 mln ton

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w swoim czerwcowym raporcie opublikowanym 10.06 przedstawił prognozę produkcji pszenicy na świecie w sezonie 2015/2016 na poziomie 721,6 mln t, a więc jedynie o 0,7% niższą niż w trwającym jeszcze rekordowym sezonie 2014/2015. Natomiast Międzynarodowa Rada Zbożowa (MRZ) w raporcie z 28.05 oczekiwała zbiorów na poziomie 715,1 mln t, a zatem o 0,9% mniejszym niż w kończącym się sezonie.
 

W odniesieniu do pierwszej instytucji oczekuje się wzrostu zużycia ziarna w nadchodzącym sezonie o 3,7% do 719,6 mln t. W przypadku drugiej z kolei wzrostu o 0,7% do 715,1 mln t. Jak widać USDA przewiduje, że zbiory przewyższą zużycie o 2 mln t, a MRZ uważa, że zbiory i zużycie zrównają się. W w wyniku czego, w prognozie USDA stosunek zapasów końcowych do zużycia w nadchodzącym sezonie wynosi 28,1% w stosunku do 28% w sezonie obecnym. MRZ antycypuje spadek tego wskaźnika z 28,1% w sezonie 2014/2015 do 27,9% w sezonie 2015/2016. Przewidywania tych dwóch instytucji są dosyć podobne do siebie i generalnie oczekują bilansu popytu i podaży w najbliższym sezonie podobnego do tego w sezonie aktualnym.

BGŻ BNP Paribas: Ceny pszenicy bez zmian lub nieco niższe

Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, opierając się na powyższych szacunkach można oczekiwać, że w pierwszej połowie sezonu 2015/2016 ceny pszenicy będą zbliżone lub nieco mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem. Sytuację mocno jednak komplikują sporo zmiany kursów walut. Wyraźne umocnienie się dolara amerykańskiego w porównaniu do euro i wielu innych walut oznacza, że ceny wyrażone w tej walucie mogą być o 10-20% niższe niż rok wcześniej.
 

Nie wiadomo jednak w jakim stopniu obydwie te prognozy brały pod uwagę informacje z ostatnich dwóch tygodni, kiedy pojawiły się pewne obawy o wielkość i jakość zbiorów w UE, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Pomimo tego, raport USDA podziałał uspokajająco na rynek i w poprzednim tygodniu ceny na giełdach malały.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!