| Autor: redakcja1

Światowa produkcja ryżu będzie rekordowa. Zbiory przewiduje się na 483 mln ton

Wprawdzie z punktu widzenia polskiej gospodarki ryż ma minimalne znaczenie, to w skali świata jest to zboże o znaczeniu strategicznym. Stanowi on podstawę wyżywienia dla blisko połowy mieszkańców globu.

Światowa produkcja ryżu będzie rekordowa. Zbiory przewiduje się na 483 mln ton

Globalna produkcja ryżu


Według USDA produkcja ryżu na świecie w obecnym sezonie będzie rekordowa i wyniesie 483,3 mln t, czyli o ponad 11 mln t wyższa w stosunku do poprzedniego okresu, głównie w wyniku znacznego zwiększenia powierzchni zasiewów. Globalne zużycie ryżu wyniesie 478 mln t, a więc o 7 mln t więcej niż w poprzednim sezonie. Głównymi eksporterami ryżu na świecie pozostaną Indie - 10 mln t i Tajlandia - 9,5 mln t.
 
Jak zauważają analitycy BGŻ BNP Paribas, w 2015 r. do UE sprowadzono ponad 1908 tys. t tego zboża, a jego największymi dostawcami były: Indie - 437 tys. t, Tajlandia - 292 tys. t i Pakistan - 238 tys. t. Oznacza to, że co drugie ziarno ryżu trafiające do Wspólnoty pochodziło właśnie z tych krajów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!